Miks peab arst osalema ravimifirma reklaamüritusel?

Andrus Mäesalu 18. märts 2011, 00:00

Minu teada käivad arstid siiski koolitustel. Sotsiaalministeeriumi termin reklaamüritus pole absoluutne ja annab teemale varjundi. Mina pean neid koolitusteks ja olulise teabe saamiseks. Tegemist on väga tublide, populaarsete ja iseennast harivate arstidega.

Iga süsteemi annab parandada. Kuivõrd riigi- ja haigekassapoolne koolitusraha on selgelt ebapiisav ning koolituste maksumused on tõusnud, pole olukord kõige parem. Oleks hea, kui riik korraldaks selle. Arstide liidul on oma koolitusfond ja sinna on firmad aeg-ajalt ka raha eraldanud. Kahjuks on selle fondi käive seoses majanduslangusega kokku kukkunud. Et ravimifirmade toode areneks, tuleb seda tutvustada. Ravimifirmad tegutsevad arukalt ja raha tuulde ei loobi.

See, et arstid käivad maailmakongressidel, näitab, et oleme oodatud publik. Näiteks viimasel maailmakongressil oli meie perearstikeskusel kolm ettekannet. Olime uhked, et saime oma kogemusi ja teadmisi jagada. Usun, et kõikidel erialadel on aktiivsemaid, kes soovivad maailmakogemust omandada, ja on neid, kes soovivad põlve otsas nokitseda ja oma asja ajada. Inimesed ongi erinevad. Ka keelteoskus mängib rolli. Võimalusi teadmiste saamiseks on mitmeid, ka Eestis on palju üritusi. Osa inimesi ei eelista kodust ära minna.

Kindlasti on inimestel õigus teada paljusid asju. Selleks ongi ravimiametil andmebaas. Eestis on mõttetu ajada taga seda, et arst on kirjutanud seda või teist selle pärast, et ta sõi kuus võileiba või sai ravimifirma toetuse mingiks reisiks. Retsept on toimeainepõhine - millise brändi patsient apteegist ostab, on tema valik.

Tegemist on ju täiendkoolitusega, kus saadakse lisainformatsiooni. Kui tööandja pole võimeline maksma ja keegi on võimeline maksma, siis miks ta ei võiks minna.

See (milline ravimifirma on arsti toetanud - toim) pole mingi saladus, inimene võib seda oma tohtrilt küsida. Pean ütlema, et mõningatel üksikutel juhtudel on teatud huvide mäng. Enamiku seisukoht on, et ravimi väljakirjutamisel ei otsusta arst selle järgi, mis ravimifirma on toetanud tema õppereisi, vaid selle järgi, millist ravimeetodit õigeks peab. Tihti ei kattu need üldse.

Arvan, et peaks vaatama, mida ja kellele on täpselt makstud. Kui makstakse kinni reis suusakuurorti, kus seminar on neli tundi ning ülejäänud kaks nädalat on puhkusereis, siis võime hakata selle üle rääkima. Möödalaskmisi on, kuid need ei puuduta üldjuhul reaarste, vaid juhtivspetsialiste.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing