Retsept arste vaevava reisikire leevendamiseks

Aivar Hundimägi 18. märts 2011, 00:00

Neljandik Eesti arste käis eelmisel aastal ravimifirmade kulul laias maailmas erinevatel üritustel. Arstid nimetavad neid koolitusreisideks, sotsiaalministeerium ravimifirmade reklaamüritusteks. Praegu on süsteem selline, et arst valib endale huvipakkuva ettevõtmise ja esitab ravimifirmale taotluse seda reisi rahastada. See on üks põhjus, miks arstide seas koolitusreisideks nimetatud sõidud viivad eksootilistesse paikadesse. Arstid ise võtavad koolitust kui ametiga kaasas käivat hüve ning kasutavad ravimifirmade makstud lennupileteid ka selleks, et konverentsi toimumiskohas veeta mõned puhkusepäevad. Seda kinnitas Äripäevale ühe ravimifirma esindaja.

Ravimifirmade kulul toimuvad reisid kujutavad korruptsiooniohtu ja kätkevad huvide konflikti. Seetõttu arvan, et sellisel kujul konverentsiturismi harrastamine on vale ning väljakujunenud tava tuleb muuta.

Arst on arvamusliider, tal on kerge patsiendi tehtavaid valikuid mõjutada. On oluline, et arst omakorda ei oleks mõjutatav ravimifirma poolt.

Ravimitootjate liit ei varja ka ise nende reiside eesmärki. "Ravimifirmad panustavad sellele, et kui eriala tipud on veendunud, et uus ravim parandab ravitulemusi, siis on lootust, et ühel päeval lisatakse see ravim ka Eestis soodusravimite nimekirja," selgitas ravimitootjate liit sel nädalal tehtud avalduses.

Soodusravimite nimekirja saamine on igale ravimifirmale äriliselt oluline ning arstide hulgast otsitakse endale toetajaid.

Pärast seda, kui Äripäev tõstatas huvide konflikti teema ja näitas ravimifirmade kulul toimunud üritustel osalenud inimeste blogisissekandeid avaldades, mis nendel üritustel lisaks ravimeid puudutava info jagamisele toimub, on arstid ja ravimifirmade esindajad üritanud põhiteemalt tähelepanu ära viia. Kasutati pooltõdesid, ka otsest valet, isiklikke rünnakuid, olematute seoste tõe pähe esitamist. On väidetud, et kui arst ei saa enam ravimifirma kulul reklaamüritustel käia, võivad arstid Eestist lahkuda või kannatab tervishoiu kvaliteet. Äripäeva on süüdistatud laimukampaania korraldamises, tellimusartikli kirjutamises, jõutud on koguni selleni, et vihjatud ajakirjanike endi tervisele.

Kinnitan, et Äripäevas ilmunud artiklid ei ole kellegi tellimustöö. Tegemist on olulise teemaga ja soovime, et ravimifirmade ning arstide huvide ristumine oleks avalikkusele senisest läbipaistvam. Olemasolevat süsteemi kritiseerides oleme teinud mitmeid ettepanekuid, kuidas võiks praegu välja kujunenud tavasid muuta.

Ravimifirmade kulul tehtavate reiside toetajad väidavad, et arstid vajavad pidevat enesetäiendamist. Olen sellega päri ja Äripäev pole ka vastupidist väitnud. Küsimus on selles, kas arstide täiendkoolituse eest peavad hoolitsema ravimifirmad või peaks see olema arsti tööandja ehk haigla ülesanne. Usun, et kui need reisid peaks edaspidi maksma kinni haiglad, hakataks hoopis põhjalikumalt analüüsima reiside otstarbekust.

Kui arstid, ravimifirmad ja poliitikud ei soovi olemasolevat korda muuta, siis võiks vähemalt nii palju teha, et panna haiglate kodulehele ülevaate, milliseid konkreetse arsti kulutusi on ravimifirma katnud. Sotsiaalministeeriumi esindaja väitis sel nädalal, et need toetused on olnud avalikud. Tegelikult pole see väide täpne. Tavakodanikul on keeruline leida infot, kas mõni ravimifirma on olnud ka teda raviva arsti sponsor.

Äripäev pakkus juhtkirjas idee, et sarnaselt kultuurkapitaliga võiks teha arstide koolitamiseks sihtasutuse, kuhu ravimifirmad maksavad konkreetse summa ning arstid saavad sealt taotleda enesetäiendamiseks toetust. Selline sihtasutus aitaks vähendada huvide konflikti ohtu, sest siis ei otsustaks enam konkreetne ravimifirma, keda, millise summa ulatuses ja millisele üritusele ta saadab.

Selle idee vastu on aga ravimifirmad, mis on ka mõistetav, sest siis ei ole neil võimalik arsti suunata enda ravimi reklaamüritusele. Ravimifirmade vastuseis sihtasutuse loomisele näitab, et tegelikult ei muretse ravimitööstused Eesti meditsiini kehva rahastamise ja arstide väheste enesetäiendamisvõimaluste pärast. Nende poolt arstidele antavad summad tulevad ravimifirma reklaamieelarvest ning kannavad selget eesmärki - suurendada ravimi läbimüüki.

Patsientide huvides on see, et arstide seosed ravimifirmadega oleksid maksimaalselt läbipaistvad. Arstide liidu ja ravimitootjate liidu sel nädalal tehtud avaldused aga kahjuks näitavad, et läbipaistvus pole nende kahe esindusorganisatsiooni huvides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing