Keerisesse kistud valuutaturg

Fredy-Edwin Esse, California, Silvia Kruusmaa 18. märts 2011, 08:18

Spekulatsioonid, et jaapanlased asuvad purustustest tingitud kulude katteks massiliselt välismaiseid varasid müüma, viisid Jaapani jeeni dollari vastu kõrgeimale tasemele pärast II maailmasõda. Paanika rahustamiseks kutsub Jaapan G7 riikide rahandusministrid kokku.

Jaapani jeen tegi kohaliku aja järgi neljapäeva hommikul väga järsu kukkumise, odavnedes minutitega üle 4% ning saavutades tipu 76,25 jeenil dollari kohta, mis on ühtlasi kõrgeim tase pärast II maailmasõda. Alates reedesest maavärinast on jeen kallinenud 6,4%. Sellise tõusu põhjustasid valuutaga spekuleerijad ning kuuldused, et mõned Jaapani firmad asusid välismaal asuvaid varasid müüma ja raha kodumaale tagasi tooma.

On üldteada fakt, et Jaapan soovib enda suurte eksportööride kasumite kaitsmiseks odavat jeeni, et välismaal teenitud kasum kodumaale jõudnuna võimenduks. Sellises olukorras on analüütikute ja ökonomistide konsensuslik ootus, et Jaapani keskpank viib ühel hetkel läbi interventsiooni, kus jeenide müümise ja dollarite ostmisega suudetakse kodumaist valuutat odavamaks muuta.

Esimene väiksem samm tehti juba eile lõuna paiku pärast väga järsku kukkumist. Jaapani keskpank süstis turgude rahustamiseks ja spekuleerimisega võitlemiseks 76 miljardit dollarit, olles viimase 7 päevaga pumbanud rahaturgudele kokku 34 triljonit jeeni (ca 425 miljardit dollarit).

Jaapani valitsuse sõnul puuduvad asitõendid, et riigi kindlustusfirmad müüvad välismaal enda varasid. „Spekulatsiooni kohaselt asuvad Jaapani kindlustusettevõtted müüma dollarites hinnatud vara, et lappida maavärinast tekkinud kahjusid,“ ütles Jaapani majandusminister Kaoru Yosano neljapäeval. „Neil on piisavalt raha, deposiite ja teisi likviidseid varasid,“ ütles minister, lisades et keskpank ja Finantsteenuste agentuur on kinnitanud, et kindlustajad ei müü dollarites hinnatud vara.

Ja kui esmapilgul võib jeeni kallinemine tunduda vaid Jaapani enda probleemina, siis tegelikkuses võib kannatada terve globaalmajandus, sest tegu on ikkagi maailma suuruselt kolmanda majandusega.
„Jaapan on väga raskes olukorras ja kallinev jeen võib niigi nõrka majandust veelgi halvendada, mis ei ole hea ülemaailmsele majandusele,“ ütles Barclays Banki valuutastrateeg Masafumi Yamamoto Bloombergile, kes usub, et G7 riigid asuvad koos jeeni müüma.

Esialgu paistab, et Seitsme grupp on Jaapani probleemi mõistnud ning nõus aitama Tokyot. Rahandusminister Yoshihiko Noda teatas eile, et maailma seitsme juhtiva tööstusriigi rahandusministrid kogunevad reede hommikul Tokyos, et arutada jeeni ja kogu Jaapani majandusega seonduvat.

„See oleks väga suureks abiks, kui G7 suudaks välja tulla ühise plaaniga stabiliseerimaks valuutakursse,“ ütles Macquarie Securities ökonomist Richard Jerram Bloombergile. „Majandus on praegu väga haavatav ja kui esineb palju destabiliseerivaid valuutakõikumisi, siis see muudab olukorra vaid hullemaks.“
Halvas seisus ei ole ainult jeen, sest Jaapani aktsiaturud on pärast 11. märtsi 9-magnituudist maavärinat ja sellele järgnenud tsunamit kukkunud üle 14%. Kukkumisele on veel omakorda hoogu lisanud võimalik tuumakatastroof, mille vältimiseks päästetöötajad ränkrasket tööd teevad.

Aasia turud ühes Ühendriikidega on selgelt läbi tegemas korrektsiooni Jaapani ja Lähis-Ida sündmuse tõttu, samas kui Euroopa paistab esialgu langustrendist kõrvale jäävat. USAs sai kolmapäeval elevust mõõta lausa numbritega, sest kauplemine New Yorgi börsil tõusis tugeva 5,2 miljardi aktsiani ning volatiilsus oli tugevalt üle keskmise. Nii Dow Jones kui S&P 500 kukkus 2% ning kustutasid terve selle aasta tõusu ära, langedes detsembri lõpu tasemetele.

Ent üks sulguv uks avab automaatselt teise. Mitmete analüütikute sõnul võimaldavad Jaapanis aset leidvad sündmused osta terves regioonis häid aktsiaid madalama hinnaga. Royal Bank of Scotlandi Aasia aktsiaturgude strateeg Emil Wolter kirjutas enda klientidele, et aktsiaid väljaspool Jaapanit survestab eelkõige „hirmu faktor“, mitte niivõrd võimalik löök firmade kasumitele.

„Meie usume, et praegu Jaapanist tingitud nõrkused pakuvad võimalust osta eelistatud aktsiaid paremate hindadega,“ kirjutas Wolter. „Kui hirmud ei põhine mittemajanduslikel teguritel, ei tohiks traagilised sündmused väärtpaberite hindasid püsivalt mõjutada,“ teatas Wolter, kes soovitab osta Taiwani finantssektori aktsiaid, regionaalseid tehnoloogiaettevõtteid ning Hiina aktsiaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. March 2011, 08:18
Otsi:

Ava täpsem otsing