Citycon ostis Kristiine keskuse

Alyona Stadnik 21. märts 2011, 00:00

Soome firma Citycon ostab Pro Kapitalilt Kristiine kaubanduskeskuse 105 miljoni euro ehk 1,6 miljardi krooni eest, teatas ettevõte eelmise nädala lõpus börsile.

Tehing vajab veel konkurentsiameti heakskiitu ja plaanitakse lõpule viia aasta esimesel poolel Cityconi seniste krediidivõimaluste arvel.

"Arvestades asukohta ning Kristiine keskuse tugevat positsiooni kaubanduspindade turul, on tegemist kindlasti Eesti ühe parima kinnisvaraga," nentis Arakas. Loomulikult on küsimus, mis on sellise unikaalse keskuse turuhind. "Ma olen veendunud, ega Pro Kapital ja Preatoni oma meeskonnaga halba tehingut ei teeks," lausus Arakas.

Sünergia Rocca al Mare keskusega. Kristiine keskuse varade maht oli 2009. aasta lõpus 98,6 miljonit eurot, siia juurde tuleb veel laienemine kogumahuga 16 miljonit eurot. Kristiinet on mitmes etapis arendatud ning Arakase sõnul need aastaruanded ei ole ainuke koht, kust selliseid asju vaadata. "Selliste tehingute puhul on tihti tegemist väga olulise informatsiooniga, mis on ainult ostjale või müüjale teada. Kuna Citycon on börsil noteeritud ettevõtte, siis hiljem on võimalik aruannetest igal ühel oma järeldusi teha," rääkis Arakas.

Cityconi Baltimaade äridirektor Mati Pops ei öelnud, kelle initsiatiivil tehing toimus. "See on pikaajaline protsess, need otsused ei sünni ühel päeval, sest tegu on suurte summadega," märkis Pops. "Citycon on deklareerinud, et otsib laienemisevõimalusi. Kuna Citycon tegeleb ainult kaubanduskeskustega, siis oleme loogiline ostja," märkis ta. Kaubandusettevõtete konsolideerumine on tema sõnul ülemaailmne trend.

Popsi sõnul ei too tehing kaasa olulisi muudatusi Kristiine keskuse igapäevatöös. "Kristiine on tuntud ja majanduslikult hästi toimiv kaubanduskeskus, millel on kvaliteetne rentnikebaas ja väljakujunenud klientuur," märkis ta.

Popsi sõnul on nii nende omanduses oleval Tallinna Rocca al Mare kaubanduskeskusel kui ka Kristiine keskusel oma nišš olemas. "Rocca al Mare on rohkem perekeskus ning Kristiine keskus on rohkem moele suunatud," rääkis Pops.

"Mingi sünergia võiks Rocca al Mare ja Kristiine keskuse vahel tekkida. Oma oskusteabega üritame neid keskusi paremaks teha ja omas keeles rääkima panna."

Pops lubas tulevikuks veelgi oste, aga täpsemaks ei läinud. "Mingi ost ikka tuleb. Kaubanduskeskuste puhul on määrav kontseptsioon, asukoht ning sisu, mida me oskame väga hästi juhtida," rääkis Pops.

Keskuse ost osa strateegiast. Cityconi investeeringute juhi Yariv Maromi sõnul Kristiine keskuse omandamine on üks osa Cityconi strateegiast laieneda põhiturgudel. "Kavatseme ka edaspidi otsida võimalusi kapitali efektiivseks investeerimiseks, ettevõtte kasvuks ja rahavoogude mitmekesistamiseks," ütles Marom.

Äripäev proovis kätte saada Pro Kapitali ja Kristiine keskuse juhatuse liiget Allan Remmelkoori, aga see ei õnnestunud. Samuti ei õnnestunud kätte saada Pro Kapitali asutajat ja suuromaniku Ernesto Preatonit.

Arvan, et see on väga positiivne, et see keskus maha müüdi. See näitab seda, et Soome ühel suuremal kaubanduskeskuste operaatoril on usku Eesti majandusse. Usku on järelikult sellesse, et kinnisvaraturul on halvimad ajad möödas.

See, mida Allan Remmelkoor ja Ernesto Preatoni on Eesti taasiseseisvumise perioodil suutnud kinnisvaraäris ära teha, on suur töö ja tõsiselt muljetavaldav. See on eeskujuks meile kõigile, suur kummardus nende ees.

Pro Kapital on arendusettevõte ning nad on müünud väga edukalt oma Domino keskuse Riias. Teevad asjad valmis ja müüvad maha, see ongi nende äri. Keskuse valmimine, opereerimine ja mahamüümine on selle äri osad ja nad tegelevad on põhitegevusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing