Neli tähtsat asja, mis meid eesmärkidena motiveerivad

Raimo Ülavere 22. märts 2011, 00:00

Eesmärke on suuri ja väikeseid. Tegevuste eesmärgistamine ja sihtide seadmine kipub olema pea iga juhtimise- ja meeskonnakoolituse-grupi-coaching'u osa. Sugugi mitte asjata - üldiselt peetakse edu aluseks just sihipärast tegutsemist. Küll aga on hea teada, et eesmärk ei pea alati olema kirjeldatud kui x tuhat eurot või y tükki. Mõne jaoks on see motiveeriv, teise jaoks aga… Ent kust otsida motiveerivaid ja personaalseid eesmärke?

Loen praegu raamatut "Miks me teeme tööd?" (Dave ja Wendy Ulrich), kus on kokku võetud heade raamatute essents ning sulatatud sellest üks suurepärane ja tänapäevane juhtimisraamat. Nad on jaganud motiveerivad eesmärgid tüübilt nelja kategooriasse, mis omakorda paigutuvad kahemõõtmelisele teljele, kus vertikaalteljel on keskendumine saavutustele ning horisontaalteljel keskendumine suhetele. Teljestiku kategooriad on sisevaatlus, saavutused, seotus ja võimestamine. Nad ei ole üksteist välistavad, st inimest võib igas kategoorias iseloomustada nii kõrge kui ka madal näitaja.

Sisevaatlus. Vähene huvi inimestevahelistele suhetele ja välistele saavutustele. Kui sisevaatluse näitaja on madal, näeme depressioonis inimest arutlemas oma puuduste üle.

Saavutused. Keskendumine välistele saavutustele, vähene keskendumine suhetele. Saavutustele keskendumise negatiivne pool võib olla väärtustest ja eetikast mittehoolimine ehk minek üle laipade.

Seotus. Siin asuvate eesmärkidega inimesed leiavad elu mõtte suhtlemisest, kontaktidest teiste inimestega. Seotusega inimeste risk on see, et suhted muutuvad pealiskaudseks.

Võimestamine. Keskendumine nii suhetele kui ka saavutustele. Võimestamise varjukülg võib olla tahe teisi inimesi all suruda ning püüdu oma tahet kas hirmu või jõuga peale suruda.

Sageli on selleks, et elada täisväärtuslikumat elu ja edasi liikuda, vaja leida uusi ideid ja tegevusi. Ja tõenäolisem on neid leida väljastpoolt oma tavapärast eesmärkide kasti. Soovitus on laieneda, alustades enda n-ö peamise kasti vastandist - kui oled saavutustele keskendunud, liigu seotuse poole, kui sisevaatleja, siis võimestamise poole jne.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing