Buum tõi ehitusse kaose

Birjo Must 24. märts 2011, 00:00

Eile avaldatud auditis jõudis riigikontroll järeldusele, et viis Tallinna ja kolm Tartu linnaga piirnevat omavalitsust vaatasid ehitusbuumi ajal ebaseaduslikku ehitamist enamasti pealt ega võtnud selle tõkestamiseks midagi oluliselt ette. Audititeeritud 85 hoonest 48 uusehitist olid ehitatud ilma ehitusloata või ei suutnud omavalitsus ehitusluba leida.

Riigikontroll leidis ehitusloata püstitatud ehitisi kõigis omavalitsustes. Enim selgitati selliseid ehitisi välja Kiili, Jõelähtme, Rae ja Tartu vallas, kuid kõige passiivsemalt tegeleti asjaga kontrolli hinnangul just Kiilis.

Kiili vallavanem Valeri Kukk leiab riigikontrollile esitatud kirjalikus arvamuses, et Kiili vallas ei ole olukord tegelikkuses nii halb, kui aruandes esitleti. "Asjaolu, et kontrolli käigus ilmnenud ebaseaduslike ehitiste suhtes ei oldud midagi ette võetud, ei tähenda, et Kiili vallas suhtutakse ehitusjärelevalvesse ükskõikselt," seisab Kuke selgituses.

Osa ehitiseomanikke oli tema kinnitusel juba auditi tegemise ajal alustanud ehitiste seadustamist ning praeguseks on kolmele ka ehitusluba väljastatud.

Vallavanemad tunnistavad vigu. Üldiselt on vallavanemad riigikontrolli etteheidetega nõus.

"Riigikontrollil on õigus selliseid järeldusi teha. Kui me vaatame ringi, siis tõesti ka Jõelähtme vallas on ebaseaduslikke ehitusi tehtud," rääkis Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja. "Ei saa aga väita, et oleme sellele justkui läbi sõrmede vaadanud."

Peamine põhjus peitub Umboja sõnul selles, et ehitustegevus oli sel ajal aktiivne. "Pean tunnistama valla tegematajätmist selle koha pealt, et ehitussektori kaadri osakaal ei ole olnud ilmselt piisav selle ehitusmahu jaoks," nentis Umboja.

Tähelepanu pöörati muudele valdkondadele. Riigikontroll tõstab auditi tulemusel esile Saku valda, kus valla territooriumil toimuva ehitustegevuse kohta oli teistest auditeeritutest oluliselt parem ülevaade ja ehitusvaldkonnas loodud ametikohtadel tegutsesid aktiivsed ametnikud.

Kui Saku vallas oli sel perioodil tööl viis inimest, siis Jõelähtmel vaid üks-kaks. Umboja tõdeb, et kuna kiiresti arenevates valdades oli väga palju arendustegevust, panustati tol hetkel rohkem detailplaneerimise valdkonna töötajatele. "Kuna ka ehitusspetsialistidel oli projektide läbivaatamisega palju tegemist, kannatas järelevalve pool," lisas ta.

Ebaseaduslikke ehitisi avastatakse Umboja kinnitusel kas järelevalve ametniku kontrolli käigus või valvsa kodaniku teatel ning pärast ebaseadusliku tegevuse avastamist alustatakse menetlus.

Seega lükkas Umboja ümber riigikontrolli väite, et nüüd tegelevad vallavalitsused vaid tagajärgede likvideerimisega ehitusloata ehitatud uusehitiste seadustamisega ning karistusi on vähe määratud.

"Kui mingisugune ebaseaduslik ehitis avastatakse, järgneb sellele alati menetlus. Niimoodi, et midagi ei tehta, nii see küll ei tohiks olla," kinnitas Umboja.

Riigikontrolli hinnang auditeeritud valdadele kinnitab, et suutlikkus on parem seal, kus luuakse piisavalt ametikohti järelevalvesse ja neis on tööl valdkonda tundvad inimesed.

Tartu vallavanem Aivar Soop on lubanud riigikontrollile kirjalikult esitatud arvamuses, et vältimaks omavolilist ehitustegevust valla territooriumil on vallavalitsus juba loonud ehitusspetsialisti ametikoha, kelle peamine ülesanne on teha ehitusjärelevalvet. Tartu vallas oli loata kerkinud kaheksa ehitist.

Kiili vallavanem Valeri Kukk näeb olukorra parandamise võimalust sel viisil, et laiendada töötajaskonda teenistujaga, kes tuvastabki igapäevaselt ebaseaduslikke ehitisi. Kiili vallas polnud luba üheksal uusehitisel.

Niisuguste olukordade vältimiseks on Jõelähtme vallavanema Andrus Umboja sõnul vallas juba samme astutud. "Oleme kaadrit vahetanud, näiteks vahetasime välja ehitusnõuniku. Üritame seda meeskonda tugevdada," sõnas Umboja.

Umboja hinnangul on keeruline saavutada olukorda, et ebaseaduslikku ehitustegevust üldse enam ette ei tuleks. "Sellega võitlemisel on kontroll, järelevalve ja kaaskodanike tähelepanekud kõige tõhusamad," lisas ta. Kiili vallas polnud luba üheksal uusehitisel. Jõelähtmes kerkis loata seitse maja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing