Rahakalender: Odava raha ajastu lõppemas

Raivo Sormunen 29. märts 2011, 00:00

Aprillikuu finantsturgude üks olulisemaid sündmusi toimub järgmisel neljapäeval, mil koos istuv Euroopa Keskpanga nõukogu peaks kõigi eelduste kohaselt tõstma baasintressimäära 1 protsendilt 1,25 protsendini. Tegemist oleks esimese intressitõstega pärast 2008. aasta juulikuud.

Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet märkis 3. märtsil toimunud viimasel nõukogu koosolekul, et keskpank hoiab kõrgele tasemele kerkinud inflatsiooninumbreid väga teraselt luubi all ning et juba järgmisel koosolekul seisab tõenäoliselt ees baasintressimäärade tõstmine.

Kuna intressimäärade tõusu oodati turgudel alles aasta lõpus võttis niivõrd julge sõnavõtt investoritel piltlikult öeldes suu lahti. Selle ilmekaks tõestuseks on fakt, et keskpanga koosolekule järgneval päeval tegid üleeuroopalisel pankadevahelisel rahaturul intressimäärad edasi väga pika sammu.

Viimase 12 aasta võimsaim intressihüpe. Eesti pankade laenulepingute baasintressiks olev 6 kuu Euribor hüppas 4. märtsil 1,385 protsendilt 1,475 protsendini, mis oli viimase kaheteist aasta kiireim intressimäärade päevane tõus.

Ehkki nädal hiljem toimunud Jaapani tsunami ja tuumakatastroof vapustasid maailma sedavõrd, et intressimäärad hakkasid ajutiselt langema, on viimased päevad taas näidanud, et intressitõusust pole järgmisel nädalal siiski pääsu. Nii näiteks oli ka 6 kuu Euribor roninud eilseks juba 1,521 protsendi juurde.

Ülimadala ühe protsendi juures on Euroopa Keskpank hoidnud baasintressimäära juba kakskümmend kolm kuud. Seega on olnud intressimäärade tõstmine pigem aja küsimus.

Praegune tundub olevat intressimäärade tõstmiseks aeg igati küps. Esiteks on vaja keskpangal vähendada rahapakkumist, et pidurdada eurotsoonis juba 2,4 protsendini küündivat inflatsiooni. Teiseks on Euroopa majanduse tervist ja ettevõtjate meelsust peegeldavad usaldusindeksid üsnagi optimistlikud.

Aprillikuu intressitõus on tõenäoliselt vaikse intressitõusu algus. 2011. aasta lõpuks peaks Euroopa Keskpank tõstma baasintressi 1,75 protsendini, 2012. aastal 2,5-3 protsendini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing