Tuulegeneraatori aktsia taas üles sööstmas

Romet Kreek 29. märts 2011, 00:00

Kohe, kui ilmnesid uudised Jaapani maavärina ja tsunami tagajärgedest ning tuumajaama kahjustustest, algas Taani tuulegeneraatoritootja Vestas Wind Systemsi aktsia tähelend. Arvati, et tuumaenergeetika on out. Saksamaa kantsleri erakond kaotas liidumaa valimistel, kuna teda seostati tuumaenergeetika toetajana.

Isegi siis, kui tuumaenergeetikale tõmmataks pidurit, ei ole tõenäoline, et puuduva energiaressursi kataks tuuleenergeetika. Tehased ja kodumajapidamised ei ole harjunud tegutsema ja energiat tarbima vaid siis, kui on tuulegeneraatorite töös hoidmiseks piisavalt tuuline ilm.

Eile pärastlõunaks tõusis Vestas Wind Systemsi aktsia hind 6,3 protsenti, 227,80 Taani kroonini. Aktsiate tõusuga kaasaminek ei ole halb idee, kuid kui suureks siis kujuneks tuulenergia toomiseks vajalike generaatorite tellimuste kasv? Kuniks selles vallas selgust ei ole, ei tõuse minu käsi küll ostma aktsiat, mille hinna-kasumi suhe on 40. Ettevõte dividendi ei maksa ja omakapitali tootlus on nigel (5,9%).

Uraanikaevandajate aktsiad on ehk asjata põlu all. LHV kirjutas toreda ülevaate sellest, kas uraanitootjad on ülemüüdud. Loo mõte on, et vaatamata Jaapani sündmuste tagajärgedele ja võimaliku tuumajaamade arenduste viibimisele/peatamisele ei vähene nõudlus uraani järele oluliselt. Näiteks maailma suurima börsil kaubeldava uraanitootja Cameco aktsia hind on märtsis kaotanud turuväärtust 30 protsenti.

Minule tundub, et vaatamata aktsia kukkumisele on see fundamentaalselt jätkuvalt liiga kallis. Aktsia hinna-kasumi suhe on 24. Isegi, kui aktsiate müügis on toimunud ülereaktsioon, ei tundu see ikka hea ostuna. Uraani hind on kõrge, kuid ettevõtte tulemus on kesine. Teine võimalus on, et investorid ajasid uraanivaimustuses aktsia hinna liialt kõrgele.

Vahest vaadata investeeringute otsingul hoopis nafta- ja maagaasitööstuse ning söekaevandajate esindajaid?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing