Filtri juht Valgevenest: loomulikult mõjutab devalveerimine meid

Birjo Must 31. märts 2011, 00:00

"Praegu on välisvaluuta ostmine kohalikele ettevõtetele tõsiselt raskendatud. See blokeerib kogu majandustegevust terves riigis ning mõjutab loomulikult ka meid," lausus Toppi, kelle juhitud firmal on Valgevenes tütarettevõte.

Ametlikku devalvatsiooni pole Toppi sõnul praeguseks veel toimunud, kuid midagi on lähipäevadel oodata küll. "Ametlikult välisvaluutat vahetada ei saa ning summadele on kehtestatud piirangud. Samuti pole määratud täpset kurssi," selgitas ta. Keegi ei tea, milline on Valgevene rubla kursi hind vahetamise hetkel, lisas Toppi.

Ta mainis, et Valgevenes toimetades arvestab ettevõte selliste riskidega iga päev. Toppi kinnitusel on alati olemas oht, et võib toimuda valuuta devalveerimine. "Kui tuleb devalveerimisotsus, siis kaotavad kohalikud ettevõtted ja inimesed osa oma rahast. Siin riigis on seda juba mitu korda juhtunud, ega see ei ole esimene kord," rääkis ta.

Silvano on valuutariskiga arvestanud. Samuti Valgevenes tegutseva Silvano Fashion Groupi juhatuse esimehe Märt Meeritsa sõnul pole grupp teinud arvutusi "juhul kui" stsenaariumide kohta. "Meil on oma nägemus ja tegevuskava valuutariskide osas, kuid see ei ole avalik informatsioon," jäi Meerits napisõnaliseks.

LHV vanemanalüütiku Kristo Oidermaa sõnul Valgevene rubla devalveerimine Silvano jooksvatele tulemustele olulist mõju ei avalda. Eelmisel aastal pärines 27,3% ettevõtte tuludest Valgevenest, kuid samas mahus oli Oidermaa sõnul ka tootmiskulusid Valgevenes ning seega netomõju on väike. "Silvano jaoks suurim kululiik on materjal, mille eest tasutakse peamiselt eurodes, kuid suur osa hulgimüügi tuludest tuleb Vene rublas. Seega on ettevõte peamiselt avatud euro - Vene rubla riskile," selgitas Oidermaa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing