Cityconi aktsia muutub Eestist sõltuvamaks

Raivo Sormunen 01. aprill 2011, 00:00

Cityconi finantsjuht Eero Sihvonen loodab, et kui Kristiine tehing saab heakskiidu (Eesti Konkurentsiametilt), siis peaks see kaubanduskinnisvara arendaja tulemustele hästi mõjuma.

"Pärast Kristiine Keskuse ostmist oleme me Eestisse ja Leetu investeerinud kokku kõvasti üle 200 miljoni euro, mis teeb meist selles piirkonnas ühe suurima kinnisvarafirma ja investori," vastab Sihvonen küsimusele, miks nad panustavad siiski märgatavalt enam raha Skandinaavia, mitte aga Baltimaade turule. "Soome on meie koduturg ja alates 2005. aastast oleme me investeerinud ka Rootsi ja Eestisse ning hiljem ka Leetu. Me oleme (praeguseks) investeerinud rohkem Rootsi, kuna tegemist on (võrreldes Baltimaadega) suurema ja likviidsema turuga," põhjendas Sihvonen.

Citycon jätkab Eestisse investeerimist. Siiski pole Cityconi investeerimisplaanid Kristiine Keskuse ostmisega Eesti lõppenud. 2010. aasta aruandes tuuakse välja, et juba sel kevadel soovitakse hakata Mustamäel asuvat Magistrali keskust värskendama ning samuti on planeeritud sinna 3000 ruutmeetri suurune juurdeehitis. Uuenduskuuri maksumuseks arvestatakse 8-10 miljonit eurot.

Lisaks kinnitas nädal tagasi Cityconi Baltimaade äridirektor Mati Pops, et tulevikus võib Citycon siia turule veelgi investeerida.

Eesti kinnisvarasse raha paigutamine näib kasulik, kuna lisaks kinnisvarahinna võimalikule tõusule on siinsete kaubanduskeskuste renditootlus Skandinaavia analoogidest paari protsendi jagu aastas kõrgem. Kui Cityconi rendi netotootlus ulatus 2010. aastal keskmiselt 5,8%ni, siis Rocca al Mare Keskuses teeniti varade pealt 7,3% renditootlust. Citycon on oma aastaaruandes välja toonud, et oodatud tootlus võiks Rocca al Mares ulatuda kolm aastat pärast investeeringute tegemise lõppu 9,9%ni. Umbes sama palju loodab Citycon tulu teenida ka Kristiine Keskuse rendipindade väljaüürimise pealt.

Sihvoneni sõnul on nad keskuse müüjaga kokku leppinud, et nad ei avalda kaubanduskeskuselt saadavat renditootlust. Küll aga märgib finantsjuht, et olenevalt varast on Eestis rahuldav kinnisvara rendiga teenida aastas 8-10% tootlust.

Cityconi aitab jaekaubandusturu kasv. Eelmisel aastal andis Eesti turg Cityconile ligi 11 miljonit eurot renditulu ehk 8,6% grupi kogutuludest. Arvestades siia juurde Magistrali laienemise, Kristiine Keskuse ostu ja täie hoo sissesaamise Rocca al Mare Keskuses võiks Citycon teenida Tallinnas aastaga lihtsalt üle 20 miljoni euro ehk 15% grupi kogukäibest.

Investeerimispanga FIM analüütiku Jaakko Tyrväinen sõnul on hiljutise Kristiine Keskuse tehingu kohta praegu veel üsna raske hinnangut anda. "Üldiselt me näeme tehingut aga positiivse uudisena, kuna Cityconi läbirääkimisjõud Tallinnas paraneb. Samuti me oletame, et Eesti majanduse taastumine jätkub ja pikas ajahorisondis on praegu õige aeg teha siin ülevõtmisi," märkis analüütik, kes on aktsiale andnud "kogu" soovituse.

Tyrväineni sõnul on Cityconi puhul positiivne Soome jaekaubandussektori tugev taastumine. Samuti on näha selgeid jaekaubanduse paranemise märke Eestis.

"Kuna Soomes on arendamisel ainult mõni jaekaubanduspind, siis usume, et Cityconi jaekaubanduspindade täituvusprotsent ja renditase areneb 2011. aastal soodsalt."

Hea dividenditootlus. Veidi pessimistlikult on häälestunud Swedbanki analüütik Petri Karhunkoski, kes aktsiale praeguselt tasemelt (3,2 eurot) tõusuruumi ei näe ning kes 2010. aasta Cityconi tulemusi lahanud analüüsis ei pidanud aktsiat ka kuigi odavaks. Analüütik ootab sel aastal ettevõttele vähem kui 5% EBIT (intresside ja maksude eelne kasum) kasumikasvu, mis annab aktsiale kõrge 19 P/E (hinna/tulu) suhte. FIM on optimistlikum ja ootab, et aktsia P/E suhe langeb sel aastal 15ni.

Küll aga näeb Swedbank sarnaselt FIMiga, et aktsia jääb lähitulevikus stabiilselt tugevaks dividendiaktsiaks. Juba viimased neli aastat on Citycon maksnud dividendideks 0,14 eurot aktsia kohta, mis annab praeguste madalate intressitasemete juures dividenditootluseks tugevad 4,4 protsenti.

Sihvonen ise soovitab julgelt,et Cityconi võiks investeerida kõik aktsiainvestorid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing