EL tahab ühtlustada kodulaenu reeglid

Sirje Rank 31. märts 2011, 17:22

Euroopa Komisjon esitas neljapäeval ettepaneku eluasemelaenu väljastamise reeglite ühtlustamiseks Euroopa Liidus, mis ühtlasi kaitseks tarbijaid liigsete riskide võtmise eest.

Vältimaks vastutustundetu laenuandmise kordumist, mis viis näiteks Iirimaal ja Hispaanias laastava kinnisvaramulli tekkimiseni, tahab EL kehtestada ranged reeglid pankadele ja kinnisvaralaenu firmadele, et parandada oluliselt laenu võtjale esitatava informatsiooni kvaliteeti, vahendas AFP.

Reklaamid, mis võivad tekitada põhjendamatuid ootusi laenu kättesaadavuse või hinna üle, keelatakse. Laenu pakkujatel tuleb laenu tingimused esitada ELi standardiseeritud infolehe (ESIS) alusel, mis võimaldab erinevate institutsioonide laenupakkumisi paremini võrrelda.

Laenu andjatel tuleb ka tõsisemalt kaaluda laenu võtjate maksevõimet. Ajavahemikul 2007-2008 väljastati näiteks Suurbritannias 45% kinnisvaralaenudest laenu võtja sissetulekuid kontrollimata.

Euroopa Komisjon usub, et välja pakutud meetmed aitavad oluliselt vähendada inimeste hulka, kes oma kinnisvaralaenudega hätta jäävad. See aitaks aasta halbade laenude summat vähendada 1,2-1,9 miljardi euro võrra.

Tänased ettepanekud on ühtlasi esimene samm eluasemelaenu ühisturu suunas. Firmad, mis vastavad uutele nõuetele, saavad „passi“, mis lubab neil müüa oma tooteid Euroopa Liidu kõigile tarbijatele. Seni on kinnisvaralaene väljastaud valdavalt tarbijatele oma riigis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. April 2011, 08:59
Otsi:

Ava täpsem otsing