Iiri pankade rahavajadus selgunud

Sirje Rank 31. märts 2011, 22:26

Iirimaa neli suurpanka vajavad veel 24 miljardit eurot, selgus täna avaldatud pankade koormustestide tulemustest.

Lisaks teatas Iiri valitsus, et kavatseb kaks panka liita, et panganduskriisile lõpuks joon alla saada.

Laenu- ja kinnisvarabuumis suurimaks paisunud Allied Irish Banks vajab täiendavalt 13,3 miljardit eurot, Bank of Ireland 5,2 miljardit, Irish Life 4 miljardit ning EBS Building Society 1,5 miljardit eurot, vahendas agentuur Bloomberg.

Koos täna avaldatud täiendava kapitali vajadusega on Iiri pankade päästmise kulud paisunud ligi 70 miljardile eurole. Riigi kuuest suurimast pangast neli on juba valitsuse kontrolli all.

EBS ja Allied Irish on plaanis liita, ütles Iiri rahandusminister Michael Noonan, Bank of Ireland peab muutuma tugevamaks kodumaiseks pangaks.

„Vähendame kodumaiste pankade arvu, luues kaks uut tugevat universaalset n.ö alustala panka,“ ütles Noonan. „Ühtlasi kindlustame, et need pangad oleksid täielikult rekapitaliseeritud. Usaldus pangandussüsteemi vastu on võimalik taastada, kuid seda järk-järgult.“

Irish Life, mis seni on suutnud hakkama saada riigi tugirahata, peab müüma oma elukindlustuse ja investeeringute haldamise üksused ning on väga tõenäoline, et riik saab pangas enamusosaluse, ütles Noonan. Iiri keskpanga juht Patrick Honohan ütles, et on realistlik eeldada, et Iiri kogu pangandussüsteem läheb riigi kontrolli alla.

IMFilt ja ELilt läinud aastal saadud abipaketis on 35 miljardit eurot eraldatud pankade rekapitaliseerimiseks.

Iiri pangad sõltuvad Euroopa Keskpanga laenudest – läinud kuu lõpus küündisid laenud Euroopa Keskpangast 88,7 miljardile eurole. Sellele võis lisanduda veel ligi 70 miljardit eurot Iiri keskpangast, vahendas Bloomberg.


 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. March 2011, 22:26
Otsi:

Ava täpsem otsing