Romet Kreek • 31. märts 2011 kell 7:13

USA valitsuse võlakirjad pakuvad vähe väärtust

Maailma suurima võlakirjafondi PIMCO juht Bill Gross kritiseeris kuukirjas USAd, kuna Ühendriikide valitsuse võlakirjad pakuvad vähe väärtust, sest riigi võlakoormus kasvab ja on kõrge.

USA valitsusel on võlgu, mida ei nimetata võlaks, 75 triljonit dollarit ehk ligi 500 protsenti SKPst, arvestades lisaks valitsuse võlakirjadele ka Social Security, Medicare'i ja Medicaidi kohustusi.

Gross kirjutas, et müüs USA valitsuse võlakirjad, kuna need pakkusid vähe väärtust 75 triljoni dollari suuruse koguvõla kontekstis.

Gross võrdles USAd Kreekaga, mille krediidireitingut Standard & Poor’s kärpis kahe astme võrra. "Me lööme kreeklasi nende enda mängus," märkis ta.

"Kui me oleksime USA ettevõte ja meie kohustused oleksid korrektselt kajastatud, siis oleks meie omakapital kusagil miinus 35-40 triljonit dollarit. Sellisele ettevõttele ei laenaks raha mitte keegi," kinnitas Gross.

USA-l on oma ametliku reservvaluuta staatusega tema sõnul vaid üks võimalus lisaks Social Security, Medicare'i ja Medicaidi kulutuste kärpimisele – maksujõuetus. Esimene variant on otsese maksujõuetuse väljakuulutamine, mida Gross peab ette kujuteldamatuks. Teine tee oleks läbi kiirenev ja ootamatult kõrge inflatsioon, mis on tõenäoline, kui mis ei avalda olulist mõju.

Kolmas tee viiks Grossi sõnul läbi langeva dollari, mis kukub praegu kõigi nina all. Neljas tee on salaja läbi keskpanga madalate intressimäärade ja USA valitsuse võlakirjade tootluste, makstes säästjatele raha eest vähem, ja lootes et nad ei kaeba.

"Kui suuri kulutuste programme ei reformita oluliselt, olen ma veendunud, et USA ei suuda oma kohustusi teenindada, seda mitte tavapärasel moel, kuid läbi säästjate käest raha varastamise ühes ajaloos läbiproovitud poliitikaga – läbi inflatsiooni, valuuta devalveerimise ja läbi madala või negatiivse reaalintressimäära," kirjutas Gross.

"Meie kliendid, kes esindavad ametiühinguid, linnu, USA ja rahvusvahelisi pensionifonde ja tavainimesi, ei soovi, et nende rahakotist raha varastataks," lisas ta.

Gross soovib, et USA muudaks sõna kohustus neljatäheliseks sõnaks võlg.

Ka USA investeerimisguru Warren Buffett on soovitanud vältida pikaajalisi võlakirjaoste, kuna USA dollari ostujõud kukub.

"Ma soovitan mitte osta pikaajalisi võlakirju," ütles Warren Buffett New Delhis, vahedas Bloomberg. "Kui te küsite minu käest, kas USA dollar hoiab täielikult ostujõudu 2011. aasta tasemeel viie, kümne, või 20 aasta pärast, siis ma ütlen teile, et seda ta ei tee," lisas ta.

Hetkel kuum