Vandenõuteooriad sünnivad olematutest seostest

Aivar Hundimägi 01. aprill 2011, 00:00

Arstide liit hakkas looma olematuid seoseid, mis tuginesid valele. Liidu reageerimine Äripäevas ilmunud artiklitele, milles kajastati ravimifirmade kulul toimuvaid arstide reise, on hea näide, kuidas meedia kriitika alla sattunud inimesed hakkavad enda kaitseks esitama vandenõuteooriaid - nad hakkasid looma olematuid seoseid. Tüüpiline demagoogianäide, mida ikka ajakirjanike vastu kasutatakse, kui kriitika alla sattunutel napib argumente enda tegevuse õigustamiseks.

Selliseid võtteid saadab ka osaliselt edu, sest publikul tekib kahtlus meedias ilmunud info õigsuse suhtes. Eriti hea võimalus on otse-eeter, kus raadio- või telesaate tegijatel on võimatu kontrollida allika esitatud info õigsust.

18. märtsil andis Vikerraadio otse-eetris intervjuu arst Andres Kork, kes raadiokuulatajatele valetas. Kork rääkis, et Äripäevas arstide mainet kahjustanud artiklid olid rahandusministeeriumi tellimustöö, sest ministeerium soovis lõpetada ära arste puudutanud maksuerisuse. Et otsust läbi suruda, pidi ministeerium arstide mainet kahjustama. Oma seisukoha tõestamiseks väitis Kork, et Äripäevas arstide reisidest kirjutanud ajakirjanik Kadri Jakobson on Reformierakonna noortekogu liige. Kork andis kuulajatele mõista, et poliitiliselt sõltuv ajakirjanik pidi täitma rahandusminister Jürgen Ligi salaplaani.

Sarnase põhjenduse Äripäevas ilmunud artiklitele pakkus välja ka arstide liit oma avalduses. Ka nemad väitsid, et Äripäevas ilmunud artiklid on tegelikult valitsusliidu salaplaan, sest sotsiaalmaksule soovitakse kehtestada lagi.

Need süüdistused on absurdsed ja arstide loodud konstruktsioon tugineb valele. Meie ajakirjanik Kadri Jakobson ei kuulu Reformierakonda ega ühtegi teise erakonda. Ükski Äripäeva ajakirjanik ei kuulu erakonda. Kui mõni ajakirjanik soovib minna poliitikasse, siis peab ta Äripäeva palgalt lahkuma. Oleme sellise piirangu seadnud huvide konflikti vältimiseks.

Samuti oleme erinevalt Eesti haiglatest huvide konflikti vältimiseks juba aastaid tagasi lõpetanud ära erafirmade kulul toimuvad ajakirjanike reisid.

Andres Korgi ja arstide liidu vandenõuteooria tekkimisel on lihtne põhjus. Ajakirjanik Kadri Jakobsonil on nimekaim, kes kuulub Reformierakonda. Tõenäoliselt pärast lugude ilmumist panid arstid tema Kadri Jakobsoni mõnda otsingumootorisse ja nii avastasidki seose, mis neile väga hästi sobis. Kogu juhtumi kurbloolisus seisneb selles, et Andres Kork ja arstide liit hakkasid enda korruptiivsete huvide kaitsmise eesmärgil valeinfot esitades ajakirjanikku süüdistama äraostetavuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing