Cityconi investeeringule teeb tuule alla vaid Tallink

Raivo Sormunen 01. aprill 2011, 07:50

Kristiine Kaubanduskeskuse ostmise järel kuulub Soome kinnisvaraarendusfirmale Citycon Eestis varasid 261,5 miljoni euro (4,1 miljardi krooni eest). Väga suur summa, arvestades et kohalikest börsifirmadest on enim Eestis varasid vaid Tallink Grupil.

Üle veerandi miljardi euro on enam kui kümnendik Helsingi börsifirma kinnisvaraportfellist. Cityconi käibest hakkab langema Eestile aga veelgi suurem osakaal.

Cityconi finantsjuht Eero Sihvonen loodab, et kui Kristiine tehing saab heakskiidu (Eesti Konkurentsiametilt) siis peaks see kaubanduskinnisvara arendaja tulemustele hästi mõjuma.

„Pärast Kristiine Keskuse ostmist oleme me Eestisse ja Leetu investeerinud kokku kõvasti üle 200 miljoni euro, mis teeb meist antud piirkonnas ühe suurima kinnisvarafirma ja investori,“ vastab Sihvonen küsimuse peale miks nad panustavad siiski märgatavalt enam raha Skandinaavia mitte aga Baltimaade turule. 

Siiski pole Cityconi investeerimisplaanid Kristiine Keskuse ostmisega Eesti lõppenud. 2010. aasta aruandes tuuakse välja, et juba sel kevadel soovitakse hakata Mustamäel asuvat Magistrali keskust värskendama ning samuti on planeeritud sinna 3000 ruutmeetri suurune juurdeehitis. Uuenduskuuri maksumuseks arvestatakse 8-10 miljonit eurot.
Lisaks kinnitas nädal tagasi Cityconi Baltimaade äridirektor Mati Pops, et tulevikus võib Citycon siia turule veelgi investeerida.

Eesti kinnisvarasse raha paigutamine näib kasulik, kuna lisaks kinnisvarahinna võimalikule tõusule on siinsete kaubanduskeskuste renditootlus Skandinaavia analoogidest paari protsendi jagu aastas kõrgem. Kui Cityconi rendi netotootlus ulatus 2010. aastal keskmiselt 5,8%ni siis Rocca al Mare Keskuses teeniti varade pealt 7,3% renditootlust. Citycon on oma aastaaruandes välja toonud, et oodatud tootlus võiks Rocca al Mares ulatuda kolm aastat pärast investeeringute tegemise lõppu 9,9%ni. 

Eelmisel aastal andis Eesti turg Citiconile ligi 11 miljonit eurot renditulu ehk 8,6% grupi kogutuludest. Arvestades siia juurde Magistrali laienemise, Kristiine Keskuse ostu ja täie hoo sissesaamise Rocca al Mare Keskuses võiks Citycon teenida Tallinnas aastaga lihtsalt üle 20 miljoni euro ehk 15% grupi kogukäibest.

Investeerimispanga FIMi analüütik Jaakko Tyrväinen sõnul on hiljutise Kristiine Keskuse tehingu kohta hetkel veel üsna raske hinnangut anda. „Üldiselt me näeme tehingut aga positiivse uudisena, kuna Cityconi läbirääkimisjõud Tallinnas paraneb. Samuti me oletame, et Eesti majanduse taastumine jätkub ja pikas ajahorisondis on hetkel õige aeg teha siin ülevõtmisi,“ märkis analüütik, kes on aktsiale andnud „kogu“ soovituse.

Veidi pessimistlikult on Cityconi häälestunud Swedbanki analüütik Petri Karhunkoski, kes aktsiale praeguselt tasemelt (3,2 eurot) tõusuruumi ei näe ning kes 2010. aasta Cityconi tulemusi lahanud analüüsis ei pidanud aktsiat ka kuigi odavaks. Analüütik ootab sel aastal ettevõttele vähem kui 5% EBIT (intresside ja maksude eelne kasum) kasumikasvu, mis annab aktsiale kõrge 19 P/E (hinna/tulu) suhte. FIM on optimistlikum ja ootab, et aktsia P/E suhe langeb sel aastal 15ni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. April 2011, 07:50
Otsi:

Ava täpsem otsing