EAS pakub noortele tuge

Kadrin Karner 04. aprill 2011, 00:00

"Eestis tekiks ettevõtjaid juurde ja konkurents tiheneks veelgi," rääkis Järving, kelle sõnul on näiteks Rootsis ja Soomes väikeettevõtjaid kaks kuni kolm korda rohkem kui Eestis.

Mentori ülesanne on Järvingu sõnul eelkõige noort ettevõtjat ehk mentiid julgustada. Kindlasti ei ole ärimentorprogramm mentorile vaid kohustus, kuna mentor teeb noortega kaasa kõik koolitused ja sealt on õppida ka kogenud ettevõtjatel, kinnitas ta.

Programmiga liitumiseks on suur konkurents. Reedel seitsmekuuseks saanud militaar- ja struktuurijõudude erirõivastuse ning naiste äri- ja kontorirõivaste disainimise, tootmise ja ekspordiga tegelev Professional Wear Group OÜ kasvab mentor Andres Järvingu valvsa pilgu all.

"Minu mentor oli teadlik valik," ütles ettevõtte omanik ja juhatuse liige Anu Karu. Ta lisas, et tänu Järvingule on ta saanud juurde julgust võtta vastu ambitsioonikamaid ja riskantsemaid otsuseid.

Karu sõnul on EASi ärimentorprogramm väga vajalik vähese kogemusega alustavale ettevõtjale ja on väga hea, et programmiga liitumiseks on suur konkurents.

Eritellimusel metallitöid tegevas Metallieksperdid OÜs finantsasjade ja turundusega tegeleva Kaia Talviku sõnul oli programmil nende firmale määrav tähtsus. "Eelmine aasta oli meie jaoks väga keeruline ja ma julgeks öelda, et see programm aitas meil ellu jääda," rääkis ta. 2008. aastal loodud firma ekspordib praegu allhanke korras 98% toodangust Rootsi, Soome, Norrasse, aga ka Bahama saartele.

Selle aasta esimese kvartali näitajate põhjal ennustab Talvik, et aastaga võib ettevõte kaks korda kasvada. Tema soovis koolituselt saada teadmisi nii firma- kui ka tootmise juhtimise ja planeerimise kohta. "Alustaval ettevõtjal on vaja, et keegi ütleks talle, kas ta on õigel teel, ja siis on hea, kui kogenud inimene on kõrval, kes annab tagasisidet," võttis ta kokku mentori rolli.

Mentoriks igaüks ei sobi. Autovaruosade veebikaubamaja varuosa24.ee omaniku ja juhi Kristjan Konksu sõnul on kohtumised EASi ärimentorprogrammist saadud mentoriga nagu nõukogu koosolekud. "Seda muidu ei oleks, kuna sa oled ise firma omanik. See aitab teinekord asju paremini läbi mõelda ja enda jaoks kohustuseks võtta. Iseenda ülemus olles on see vahel raske," rääkis Konks.

EASi mentorprogrammi koordinaator Priit Liiv nentis, et kuigi kogenud ettevõtjaid on Eestis kahtlemata väga palju, siis paraku kõik ei pruugi olla head mentorid. "Mentoril peab olema tugev empaatiavõime, hea kuulamisoskus, tahe ja soov jagada oma kogemusi. Kannatlikkus kindlasti. Mentor ei peaks andma noorele ettevõtjale valmis lahendusi, vaid peaks olema rohkem nagu kõlakoda või peegel noorele ettevõtjale. Mentori kohus on olla abiks, aga otsused peab igaüks ise tegema," rääkis Liiv.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing