Hiigeltehing venib

Birjo Must 04. aprill 2011, 00:00

Alates möödunud suvest on kinnisvaramagnaat Paul Oberschneideriga seotud valdusettevõte Capfield pidanud Rootsi päritolu varahaldusettevõttega East Capital Real Estate läbirääkimisi, et osta kuus ettevõtet, millele kuuluvad kaubanduskeskused Tallinnas ja Pärnus.

Suurtehingu sõlmimisel läheks East Capital Real Estate'i kätte pealinnas Tammsaare Selveri, Norde Centrumi, Lasnamäe Centrumi, Mustakivi Prisma ning Bauhaus Tallinna hoone ja Pärnus Maxima XXX.

Kokku on nende keskuste pindala pea 80 000 ruutmeetrit, mis ületab kümne jalgpallistaadioni pindala.

Jaanuaris viisid ettevõtted koondumise teate konkurentsiametile, kes võttis asja ette 2. veebruaril. Hinnanguliselt 100 miljoni euroni küündiva tehingu menetlus peatati konkurentsiametis kohe veebruari alguses, kuna ametile koondumiseks esitatud teates oli puudusi.

Asi venib osapoolte tõttu. Konkurentsiameti koondumiste kontrolli osakonna juhataja Svetlana Ljutova kinnitusel pole koondumise osalised siiani viimast dokumenti esitanud ja seega asi seisab. Kuna menetlus on lõpetamata, ei saa Ljutova avalikustada, missugune dokument puudu on. Samas kinnitas ta, et ka leping on esitamata.

"Ma ei tea, mis on juhtunud, sest nad viivitavad kogu aeg. Võib öelda, et koondumise osaliste süül on menetlus peatatud. Ju siis ei ole neil kiiret," ütles Ljutova.

Pärast puuduva dokumendi laekumist kulgeks asi Ljutova kinnitusel kiiresti. Senise info põhjal annaks konkurentsiamet koondumisele loa, kuna kõik pretensioonid olid menetluse käigus selgeks tehtud.

Müüjateks nimekad kinnisvaraärimehed. Pea pool 2003. aastal tegevust alustanud mahukat kinnisvaraportfelli haldavast Capfield OÜst kuulub investeerimisfirmale Satnam Europe OÜ, mis paigutab väikese hulga jõukate välismaiste investorite raha Eestisse ja mujale Euroopasse. Satnam Europe'i omanik on India päritolu, kuid aastakümneid Suurbritannias resideeruv Kuldip Singh Dhillon. Väiksem osa Capfieldist kuulub Häuser-Oberschneider OÜ-le, mille taga on kinnisvaramagnaat Paul Oberschneider. Ülejäänud osad on jaotatud mitme välismaa ettevõtte ja eraisiku vahel.

Äriregistri andmetel on Capfieldi juhatuse liikmed Oberschneider ja David Gordon Summerfield. Eile Oberschneider tehingut Äripäevale kommenteerima ei soostunud. "Mul ei ole selle ettevõtte kohta praegu midagi öelda," jäi ta napisõnaliseks ning soovitas pöörduda ettevõtte juhi Kaja Kirchi poole.

Kirch samuti tehingu põhjusi ja tausta ei kommenteerinud. "Otsuse taga on omanikud ja mul ei ole õigust nende nimel midagi kommenteerida. Kui küsite kellegi isiklikku arvamust, siis ma tõesti ei tea, miks omanikud otsustasid just praegu seda teha," rääkis Kirch.

Samas kinnitas Kirch, et tehing on alles pooleli ja Capfieldi tulevikuplaanid sõltuvad sellest, kuidas see kulgeb. "Ma ei oska kommenteerida, millal tehing sõlmitud saab, kõik oleneb läbirääkimiste käigust. See on raske tehing ja seda ei saa üleöö teha," põhjendas ta pikka viivitamist.

Huvi endiselt Eesti ärikinnisvara vastu. Ka East Capital Real Estate'i juhatuse esimees Madis Raidma ei saa kaubanduspindade ostutehingu kohta kommentaare jagada.

Raidma sõnul on ettevõte aga edaspidigi huvitatud Eesti kinnisvarast. "Saame kinnitada, et East Capital tegeleb jätkuvalt uute investeerimisvõimalustega Eesti turul, sh ärikinnisvara sektoris," kinnitas Raidma ja ütles, et otsitakse uusi investeeringuid.

Mees, keda sageli kutsutakse Kolin Dhilloniks, on 60aastane India päritolu jõukas Briti kinnisvaraarendaja, ametnik ja kirglik polomängija. Tal on pikaajalised lähedased suhted Briti kuningakojaga.

Dhillon immigreerus Punjabist Suurbritanniasse 1955. aastal, mil ta oli nelja-aastane. Ta on elanud Gloucestershires üle 30 aasta. 1975. aastal liitus Dhillon Cirenster Park Polo klubiga, mille liikmed on ka Walesi prints Charles ja tema kaks poega. Dhillonil on poeg Satnam, kes aitab isal juhtida tema kinnisvaraimpeeriumi.

Dhillonile kuuluv Satnam Europe OÜ on 2003. aastal asutatud ettevõte, mis keskendub pikaajalistele kinnisvarainvesteeringutele ning arendab elamuprojekte, kaubanduskeskusi ja teisi ärihooneid. Praegu arendab ettevõte kinnisvara Eestis ja Bulgaarias, aga tahab laieneda ka teistesse riikidesse. 2009. aastal oli Satnam Europe'i kahjum 2,27 miljonit eurot (35,6 mln kr) 2008. a ulatus kahjum 15,5 miljoni euroni (242,9 mln kr).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing