Igihaljas hekk, tubli taustalooja

Kadri Tamm 04. aprill 2011, 00:00

"Öeldakse küll, et meil on näiteks elupuuhekk üleekspluateeritud, aga ega siin väga häid alternatiive peale kuuse ei olegi," nendib ASi Hansaplant puukooli tootmisjuht Mihkel Saar.

Elupuuhekki sobib pügada igal ajal, kui see vajalik näib, nii varakevadel kui ka suvel: mida rohkem lõigata, seda tihedamaks hekk kasvab. Meeles peaks pidama, et esimestel aastatel võiks elupuuhekki kevadpäikese saabudes kaitsta varjutuskangaga.

Seevastu kuusehekki soovitab Mihkel Saar piirata augustis või septembris: "Siis on see puule kõige ohtum," kinnitab ta. Kuni lõpliku kõrguse saavutamiseni (tavaliselt poolteist kuni kaks meetrit) pügatakse kuusehekki vaid külgedelt. Niikaua on hekk ka suhteliselt hõre ning kipub läbi paistma."

Nii kuuse- kui ka elupuuhekk eelistavad korralikku aiamulda. Puude hind sõltub suurusest, pakutakse nii 3 eurot maksvaid pisikesi puid kui ka 130euroseid kahe meetri kõrguseid istikuid.

Kuival pinnasel on Eestis kasvatatud ka männi- ja kadakahekki. "Siin on küll tegu rohkem nišihekiga, ega neid palju ole," nendib Saar. "Samas sobivad need liivasele pinnasele hästi ja on talvekindlad."

Et hekk aiakujundusega kõige paremini sobituks, tuleb meeles pidada, et tegu on eeskätt taustataimega.

"Elupuuhekk, mis ümbritseb aiatarata eramut, võib mõjuda otsekui kontekstist välja rebitud element," hoiatab Mihkel Saar.

"See on paljude uuselamurajoonide aiakujunduste viga: kui aed koosneb vaid elupuuhekist ja murust, oleks nagu midagi puudu. Inimesed ise tunnetavad seda, aga põhjusest ei pruugi nad kohe arugi saada."

Kõige paremini mõjuvad hekid, olles taustaks lilledele ja põõsastele, varjates samas hoovi naabri pilgu eest. Hästi planeeritud hekk hoiab ka tuult kinni.

"Püsililledest peenra taustal mõjub hekk alati hästi. Niisuguse taustaelemendina toimides võimendab ta ka lilleilu, needki paistavad paremini välja ja sobituvad aias loomulikult," nendib Saar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing