Tööturult veidi paremaid uudiseid

Sirje Rank 04. aprill 2011, 00:00

Majanduseksperdid hoiatavad siiski, et paranemisest hoolimata jääb tööpuudus kõrgele tasemele veel pikaks ajaks nii seal- kui ka siinpool suurt lompi ning kriisieelse hõivetaseme taastamiseks kulub aastaid.

Viimane ei kehti Saksamaa kohta, mis on teravas kontrastis muu Euroopaga. Tänu valitsuse tugimeetmetele, mis aitasid firmadel kriisi ajal töölisi palgal hoida, ning Saksa firmade ekspordiedule on töötuse määr riigis Euroopa üks madalamaid Hollandi, Austria ja Luksemburgi järel.

Samal ajal mõõdetakse võlakriisist räsitud euroala perifeerias, kus on käivitatud rängad kokkuhoiumeetmed, töötust jätkuvalt kahekohalise numbriga, selgus Euroopa statistikaameti Eurostat reedel avaldatud ülevaatest. Keskmiselt alanes töötuse määr euroalal veebruaris 9,9 protsendile jaanuari 10 protsendilt ning Euroopa Liidus tervikuna 9,5 protsendile.

Pooled Hispaania noored istuvad tööta. Tipust läbi jõudis tööpuudus Euroopas mullu oktoobris, kuid toibumine on olnud väga ebaühtlane ja erinevused riikide vahel suured - Hispaanias, kus töötus on niigi Euroopa kõrgeim, jätkas see veebruaris kasvu. Riigi noortest on tööta 43,5%.

Hoopis teine pilt avaneb Saksamaal, mille arvele langes enam kui 50 000 veebruaris euroalal juurde loodud 77 000 töökohast. Märtsi algul teatas Euroopa suurim autotootja Volkswagen, et palkab Saksamaal juurde 6000 töölist. Autoosade valmistaja Robert Bosch GmbH aga plaanib tööle võtta 1200 Saksa koolilõpetajat. Töötuse määr on praegu madalaimal tasemel kahe Saksamaa taasühendamisest (ca 3 miljonit inimest) ning juba kurdavad firmad tööjõu puuduse üle.

USAs üllatas tööturuamet reedel teatega, et uusi töökohti lisandus märtsis oodatust enam. Töötuse määr on alanenud 8,8%-le, mis on kahe aasta madalaim tase. Mullu novembrist on töötuse määr vähenenud terve protsendipunkti võrra.

"Majandus ilmutab tõelisi tugevuse märke," ütles reedel president Barack Obama, nähes selles valitsuse tugipakettide ja maksukärbete edu märki. Samas manitses ta, et vara on käed rüppe lasta. "Saime küll häid uudiseid, kuid nüüd tuleb seda hoogu hoida."

Amet teatas, et väljaspool põllumajandussektorit lisandus märtsis 216 000 töökohta ning seda eelkõige erasektoris, kuna avalikus sektoris jätkuvad koondamised. Enim loodi töökohti teeninduses, peamiselt tervishoiusektoris ja toitlustuses.

Erasektori tubli töö. "Majanduse mootor on erasektor," ütles California Ülikooli majandusprofessor Sung Won Sohn. "Rekordiline eksport, oodatust parem jaemüük ja ettevõtete investeeringute kasv on kõik osa headest uudistest."

Jätkus tugev nõudlus ajutise tööjõu järele, mis on majandusekspertide sõnul hea signaal, et tekkima hakkab ka püsivaid töökohti. Ohu noot oli aga pikaajalise töötuse kasv - enam kui kuus miljonit ameeriklast on tööta juba üle poole aasta. Ning paljud uued töökohad on varasemast madalama palgatasemega.

Pead tõstab inflatsioon, mis õõnestab tarbijate ostujõudu ja tarbimisusaldust ning firmade investeerimisvõimalusi. Euroopas on sel nädalal ilmselt oodata esimest intressimäärade tõusu, et inflatsiooniootused ohjes hoida - paraku läheb võlgadega hädas perifeerial sellest veelgi raskemaks. USA on esialgu äraootav - aastaga on palgad kasvanud vaid 1,7%, jäädes alla inflatsioonile. Esimest intressimäärade tõusu visandavad analüütikud aasta lõpus. Ebakindlust lisavad Põhja-Aafrika ja Lähis-Ida sündmused ning Jaapani maavärina tagajärjed, mis on segi löönud mitme USA ja Euroopa ettevõtte tarneahela.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing