Toormepuudus sundis Silmetit müüma

Birjo Must 05. aprill 2011, 00:00

Silmet Grupi suuromanik Tiit Vähi ütles, et tal on väga hea meel, et Molycorp ja Silmet ühinesid. "Molycorpil on piiramatul hulgal väga head tooret oma kaevanduse näol, kuid tal pole sellist väljaarenenud tootmist nagu Silmetil. Silmetil, vastupidi, on kogenud töötajad, väga hea tehnoloogia, kuid tal puudub oma toore," kommenteeris tehingut ja osapoolte sobivust Vähi.

USA börsifirma Molycorp ostis möödunud reedel 89 miljoni dollari (63 miljoni euro) eest 90protsendilise osaluse haruldaste muldmetallide tootjast Silmet.

Molycorpil vajalikud toormevarud. Vähi sõnul on nad uut partnerit valinud möödunud suvest peale. "Kaksteist aastat oleme proovinud otsida tooret ja töötanud lepingutega. Viis aastat tagasi müüsime 50 protsenti pluss üks aktsia Šveitsi firmale, kes möödunud aasta suvel otsustas toormebaasi maha müüa. Seoses sellega ostsime me 50 protsenti pluss üks aktsia tagasi ja hakkasime otsima uut strateegilist partnerit, kellel on toore," rääkis Vähi, kelle kinnitusel vaadati mitut potentsiaalset ostjat. Lõpuks lepiti kokku Molycorpiga, kel on USAs Colorado osariigis maailma kõige rikkama haruldase muldmetalli toormega kaevandus.

Ost annab Molycorpile ettevõtte juhi ja presidendi Mark A. Smithi sõnul tootmisbaasi Euroopas, aga peale selle ka suurema globaalse kliendibaasi ja pikema toodete nimistu.

"Lühemas perspektiivis aitab see oluliselt suurendada meie tarneid järjest suurema nõudlusega haruldaste muldmetallide turul ning luua sobiv alus Euroopa klientide tarneteks. Keskmises ja pikaajalises perspektiivis aitab Silmet meil laiendada oma tootmisvõimsusi erinevates strateegiliste materjalides," kommenteeris Smith.

Lehe trükkimineku ajaks ei jõudnud ettevõte plaane Silmetiga lähemalt kirjeldada.

Silmetile tähendab tehing aga Vähi sõnul tugevat partnerlust, stabiilset tooret, töökohtade säilimist, uute tehnoloogiliste projektide arendamist ja häid töökohti praegustele töötajatele.

Eestlased jäävad väikeinvestoriks. Silmet Grupp jäi pärast 90protsendilise osaluse müüki 10 protsendiga kohalikuks investoriks.

Vähi sõnul oli see Molycorpi soov. "Samas oli see ka meie soov, sest meil ei ole tulevase Silmeti käekäigust ükskõik. Me tahame tulevase Silmetiga koos töötada ja viia Silmet maailma liidriks," kinnitas ta.

Tehingu hinna suuruse kommenteerimisel jäi Tiit Vähi napisõnaliseks. "Kui ostja ja müüja lepivad kokku, siis järelikult on see hind mõlemale poolele hea," sõnas ta.

Erainvestor Rene Ilvese hinnangul oleks Silmeti eest olnud parematel asjaoludel võimalik rohkem raha saada.

Silmet on tema sõnul toodangu poolest sama suur kui Molycorp, mis on börsil 5 miljardit dollarit ehk ligi 3,5 miljardit eurot väärt. "Ilmselt oli seal aga tegemist varem avalikkusele teadmata asjaoludega," oletas Ilves. "Kui ettevõttel tooret ei ole, siis pole ta sisuliselt midagi väärt," märkis Ilves, lisades, et sel juhul sai Vähi ilmselt maksimaalse summa.

Kui toorainega probleemi poleks, siis oleks ettevõte Ilvese kinnitusel börsile minnes kindlasti rohkem teeninud. "Selles pole üldse küsimustki," kinnitas ta.

Suurettevõtja ja Tiit Vähi kompanjon Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsiooni juhatuses Olari Taal nentis, et iga asi on müüdav ning küsimus on vaid hinnas. "Vähi saab tegelikult järgmisel aastal juba 65, kui palju peab ta siis murdma," ütles Taal.

"Üldiselt on see selline äri, mille puhul on hea, kui seda tehakse koos suurtega. See näitab ühte, et Silmetil on tulevikku, ja kuna tegemist on suure firmaga, siis võib olla tuleb investeeringuid ja töökohti juurde," arvas Taal. Tema hinnangul on see tehing kasulik nii Tiit Vähile kui ka Eestile.

Taal arvab, et tehingu sõlmimiseks oli hea hetk, kuna Vähil Silmeti müümisega nii suur häda ei olnud. "Arvan, et hind oli hea ja sellised tehingud toimuvad ikka siis, kui on mõlemale poolele kasulikud," lausus ta.

Ilmselt tagab tehing toorme stabiilsuse, mis on ettevõttele väga oluline. Sellega on kindlustatud ka inimeste tööhõive, kes seal töötavad. See on kindlasti hea, et sadam ja soojuselektrijaam saavad täiendava investeeringu, ja ma arvan, et Silmeti jaoks on samamoodi hea, et neil on nüüd olemas strateegiline partner.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2011, 17:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing