KUIDAS: Kuidas kaitsta end veebiaadressi kaaperdaja vastu

Rivo Sarapik 07. aprill 2011, 00:00

"Nagu varasem rahvusvaheline ja ka Eesti domeenihalduse praktika näitab, võib domeenide registreerijate hulka sattuda õnneotsijaid, kes püüavad endale kaaperdada mõne domeeninime, ning seejärel inimesi eksitada või siis heauskse kaubamärgiomaniku käest raha välja pressida," selgitas Eesti Interneti SA juhatuse esimees Marek-Andres Kauts.

Domeenidega seotud vaidluste lahendamiseks lõi sihtasutus mullu komisjoni, mis lahendab tekkivad vaidlused Kautsi sõnul kiiremini ning odavamalt kui kohus.

Samas ei ole domeeni kaaperdamine nii lihtne, kui tundub. Selgitab advokaadibüroo Luiga Mody Hääl Borenius advokaat Liina Jents: "Domeeni registreerija ei ole oma valikutes täiesti vaba. Piirangud kehtivad nii 6. aprillil vabanevate domeenide registreerijatele kui ka kõigile teistele, kes on enne seda kuupäeva uue domeeni registreerinud või seda teha planeerivad."

Näiteks registreeritud kaubamärk või ärinimi võivad saada takistuseks nii identse kui ka sarnase domeeni omamisel. Kui domeeniks on valitud kellegi teise nimele registreeritud kaubamärk, siis on tõenäoliselt tegemist kaubamärgiomaniku õiguste rikkumisega ja see kaubamärgiomanik võib asuda õige pea nõudma domeeni endale üleandmist.

Kui toimunud on domeeni kaaperdamine, on kaks võimalust - pöörduda kas kohtusse või eelpool mainitud domeenivaidluste komisjoni poole. Mullu suvel asutatud ekspertide ühendus on juba lahendanud kolm registreerimisest tekkinud domeenivaidlust - bang-olufsen.ee, arvutidoktor.ee ja ketter.ee. Vaidluste sisu ja lahendid on avalikud, nendega saab tutvuda Eesti Interneti SA kodulehel.

Domeenivaidluste komisjoni lahendatud juhtumitest näiteks üks on ilmselge kaaperdamise juhtum, kus füüsiline isik registreeris enda nimele domeeni bang-olufsen.ee. Selle vaidlustas Taani äriühing Bang & Olufsen, kellele kuulub nii Eestis registreeritud kaubamärk Bang & Olufsen kui ka Euroopa Ühenduse kaubamärk Bang & Olufsen.

Vaidlus lahenes taanlaste kasuks. Registreerija vaidlustusele ei vastanud ning ei olnud tõendeid, et registreerijal oli bang-olufsen.ee registreerimiseks õigus või õigustatud huvi. Domeenivaidluste komisjon otsustas anda domeeninime üle Bang & Olufsen A/Sile.

Kuna tõendatud sai õiguse ja õigustatud huvi puudumine, siis ei olnud vajadust enam analüüsida pahausksuse küsimust. Vaidluses võttis avalduse esitamisest otsuseni jõudmine aega üks kuu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing