Trichet: intressimäärad on ikka veel madalal

Sirje Rank 08. aprill 2011, 00:00

Vaid mõni tund varem oli euroala kolmas riik - Portugal - tunnistanud, et ei tule omal jõul enam laenukohustustega toime.

"Kõik otsused, mis me teeme, teeme me hinnastabiilsuse tagamiseks," rõhutas Trichet, korrates, et just inflatsiooniootuste ohjamine on panga esmane ja tähtsaim ülesanne.

Ootuspäraselt tõstis Euroopa Keskpank eile euroala enim jälgitud baasintressi 0,25 protsendipunkti võrra - nii nagu Trichet märtsi alguses oli mõista andnud. "See aitab inflatsiooniootusi ankrus hoida," põhjendas Trichet, rõhutades otsusele järgnenud pressikonverentsil korduvalt, et just see on kasulik kõigile 331 miljonile euroala kodanikule. Nii euroala raskustes perifeerias kui ka üle kuumeneda ähvardaval Saksamaal.

"Kõik riigid võidavad sellest, kui Euroopa majandus kasvab ja loob töökohti ning inflatsiooniootused on ankrus," ütles Trichet. "Ka finantskeskkond on sellisel juhul soodsam - intressimäärad on sellisel juhul madalamad kui siis, kui inflatsiooniootused oleksid kõrgemal."

Trichet andis märku intressimäärade tõusutrendi jätkust. Trichet hoidus vastamast küsimusele, kas eile oli tegemist esimese intressitõusuga pikemas tsüklis, kuid lasi lipsata fraasi "jälgime toimuvat väga hoolikalt".

Need, kes keskpanga märgikeelt väga hoolikalt jälgivad, võivad sellest välja lugeda järgmise intressimäära tõusu kahe kuu pärast. Vähemalt seda on see sõnapaar varem signaliseerinud, näitab Royal Bank of Scotlandi ökonomisti Nick Matthewsi "fooritulede" süsteem keskpanga tõlgendamiseks.

"Teeme alati seda, mida on vaja hinnastabiilsuse tagamiseks keskpikas perspektiivis," ütles Trichet ja rõhutas, et panga põhisõnum on, et inflatsiooniooni juurdumist majanduses keskpank taluda ei kavatse. Eelkõige puudutab see n-ö teise ringi mõjusid - pank püüab iga hinna eest vältida inflatsiooni ja palgaspiraali käivitumist.

"Euroala intressimäärad on jätkuvalt madalad," rõhutas Trichet. Ajas tagasi vaadates on intressimäärad Euroopas püsinud keskmiselt 4% tasemel. Inflatsiooniga kõrvutades, mis märtsis oli euroalal 2,6%, on reaalintress ikka alles negatiivne.

Turud rehkendavad, et aasta lõpuks on intressimäärad euroalal 1,75% tasemel.

"Intressimäärade tõstmist poleks saanud enam edasi lükata ja nüüd tuleb seda jätkata," toetas Euroopa Keskpanga otsust Saksa Deutsche Banki peaökonomist Thomas Mayer. Ühelt poolt kasvab Euroopa majandus juba potentsiaalse kasvutempo (1,5-2%) piirimail ning inflatsioon on üle soovitud ülempiiri, teisalt on vale arvata, et intressimäärade kauaks liiga madalale jätmine probleeme ei põhjusta, kirjutas Mayer ajalehes Financial Times.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing