Adu Haki kaebas ministeeriumi kohtusse

Kadri Jakobson 12. aprill 2011, 00:00

Tallinnas Kentmanni tänava kohtumajas istusid vastakuti hagi esitanud Kristiine Ehituse ja Arco Vara palgatud Alvin, Rödl & Partnerid advokaadid ning teisel pool kostja ehk riiki ja haridusministeeriumi esindavad Concordia büroo advokaadid. Kolmas osapool, kes praegu on samuti tsiviilvaidlusesse kaasatud, on projekteerimisfirma IBG Projektbüroo, kes on enda kaasamise protsessi juba vaidlustanud.

"Kas te olete pidanud läbirääkimisi ja üritanud leida kompromissi?" küsis kohtunik osapooltelt.

Riigipoolne advokaat Kaidar Sultson ütles, et kompromissettepanekud on nemad hagejale esitanud, sh ka näiteks asjaolu, et tellija loobub leppetrahvist, kuid vastust pole nad hagejalt saanud.

"Käärid on liiga suured, et võiksime kompromissini jõuda," ütles Kristiine Ehitust esindav advokaat Siret Siilbek.

Ehitaja jäi töödega jänni. Riik lõpetas ehitajaga, kelleks oli Kristiine Ehituse ja Arco Ehituse konsortsium, ehituslepingu mullu augustis. Tegemist oli lepingu erakorralise ülesütlemisega, kuna ehitajad ei täitnud kohustusi. Järvamaa kutsehariduskeskuse juht Rein Oselin ütles, et probleemid algasid sellest, et tegu oli alapakkumisega.

"Meil oli selles suhtes kahtlus ja küsisime töövõtjalt korduvalt kirjalikult, kas see on nii. Töövõtja kinnitas, et probleemi pole ja ta saab hakkama. Praegu seisame probleemi ees, et töövõtja ei saanud hakkama," ütles Oselin. "Põhiline oli see, et ehitaja ei pidanud kinni tähtaegadest ega graafikutest ning suurem osa töid ei tehtud õigel ajal. Tõenäoliselt läks Kristiine Ehitus ka miinusesse, sellepärast selletaoline olukord tekkiski," selgitas Oselin.

Ta lisas, et praegu ehitab Paide õppehoonet Paide MEK.

"Tööde kallinemised kalkuleerime ka, kaalumisel on ka vastuhagi esitamine. Pidime tegema uue hanke ning kogu protsess läks meile kallimaks," ütles Oselin.

Ehitusfirmad vaidlustasid lepingu ülesütlemise ning nende advokaadid väitsid kohtus, et ehitusprojekt oli puudustega, mis takistasid tööprojektide koostamist ehk teisisõnu ehitust.

Kohus otsustab, kas kaasatakse ekspert, kes tööjooniste ja -projektide kohta oma hinnangu annab.

Nõude summat ei avaldata. Kui suur on summa, mida Kristiine Ehitus ja Arco Ehitus tehtud tööde eest riigilt nõuavad, seda hagejat esindanud Siret Siilbek ja Toomas Tamme öelda ei osanud.

"Tahame saada raha selle eest, mis tööd on tehtud," lausus Siilbek. "Hagi koosneb erinevatest nõuetest ning kindlat summat on raske öelda," ütles Siilbek.

Küsimusele, kuidas advokaadid kommenteerivad Kristiine Ehituse ja Arco Vara ehitustel kasutatud skeemi, kus alltöövõtjad sõlmisid lepingu hoopis vahefirmaga ning hiljem jäid rahast ilma, vastas Tamme: "Neid asju me ei kommenteeri."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing