1. mail avaneb Saksamaa ja Austria tööturg idaeurooplastele

Katri Soe-Surén 13. aprill 2011, 00:00

1. maist Saksamaale tööd otsima tulevate idaeurooplaste hulk saab olema sedavõrd väike, et ühiskond seda ei märkagi. "Tööturu avanemist ei märka praktiliselt mitte keegi. Ei valitsused ega rahvas. Sest kõik muutused on juba ära toimunud," ütles Zimmermann eile Berliinis Välispressiklubis ajakirjanikele.

Uute tulijate arv jääb tagasihoidlikuks, sest Zimmermanni väitel on need, kes on tahtnud piiri taha tööle minna, seda viimase seitsme aasta jooksul ehk siis viimasest ELi ittalaienemisest saadik juba teinud. Saksamaal on juba ammu kohal illegaalselt töötavad Poola koristajad ja ehitusmehed. Spetsialistid, keda Saksamaa majandus hädasti vajaks, on läinud kas Inglismaale, Iirimaale või Rootsi või ei soostu kodunt lahkuma põhjusel, et palgad on oma riigiski piisavalt head.

Elukohavahetuseks peab olema väga mõjuv põhjus. Zimmermann ütleb, et Euroopa tööturud on üldiselt väga püsivad ja suuri liikumisi siin ei toimu põhjusel, et inimene ei vaheta elukohta kuigi meelsasti. Selleks peab olema väga mõjuv põhjus. Isegi väga madalad palgad näiteks Portugalis või Kreekas ei põhjusta massilist töötajate tulekut Saksamaale.

Zimmermann usub, et Saksamaa tegi 2004. aastal tööturgu idaeurooplaste ees sulgedes suure vea, mis suurendas majanduse probleeme. Ühest küljest tuli sisse palju illegaalset vähekvalifitseeritud tööjõudu, spetsialiste tuli Saksa firmadel aga kallilt sisse osta Itaaliast või Hispaaniast. Zimmermann on ühtlasi veendunud, et tööturg peab olema alati avatud ning mis tahes regulatsioonid on halvad.

Nimelt loob kvalifitseeritud tööjõud töökohti nii endale kui ka teistele. Loodetud kasu asemel (Saksamaal oli 2004. aastal tööpuudus veel suur ja tööturu sulgemine poliitiline otsus) kahjustas Saksamaa tugevalt oma mainet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing