Aeg: jälgime idapiiri tagant tulevaid investeeringuid

Hannes Sarv 12. aprill 2011, 16:48

Kaitsepolitseiameti peadirektori Raivo Aegi sõnul jälgib kapo, kes ja kuidas Eestisse investeerivad – eelkõige idapiiri tagant tulevat raha silmas pidades.

„Meil on avatud majandus ja riigi eesmärk ongi tuua siia välisinvesteeringuid,“ sõnas Aeg.

„Küll tuleb vaadata, kes on nende investeeringute taga,“ lisas ta siiski. Aegi sõnul on oluline tähelepanu pöörata, kas investeeringute taga on ausad ärihuvid või hoopis võõra riigi poliitika negatiivses mõttes. Viimasel puhul jälgibki kapo, kes investeerivad ja suhtub tähelepanelikult juhustesse, kus raha suunamist juhivad näiteks Venemaa eriteenistuste taustaga isikud.

Majandushoobade kasutamine poliitilistel eesmärkidel pole Venemaa puhul sugugi ebatavaline. Üheks selliseks näiteks on Aegi sõnul kasvõi transiidivaldkonna kokkukuivamise pärast pronkssõduri teisaldamist Tõnismäelt 2007. aastal. Selle puhul oli otsustavaks eelkõige poliitika.

Teise näitena tõi kapo juht välja ka mulluses aastaraamatus käsitlemist leidnud ettevõtte Greta Energy Inc, mis soovib Hiiumaale ja Ida-Virumaale rajada tuuleparke. Ettevõte ise on registreeritud Kanadas, ent omab tihedaid sidemeid Venemaaga.

Poliitiliselt motiveeritud investeeringute kõrval on aga Aegi sõnul vene taustaga investorite huvi põhjused Eesti ja teiste riikide vastu laiemad – näiteks investeeritakse raha väljapoole Venemaad sanktsioonide kartuses, mis võivad omal maal varast ilma jätta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. April 2011, 09:14
Otsi:

Ava täpsem otsing