Jaapan tõstis tuumaohu taseme maksimumini

Sirje Rank 12. aprill 2011, 06:24

Jaapani valitsus teatas, et peab Fukušima tuumajaamas toimunud õnnetust tõsiduselt võrreldavaks Tšernobõli tuumajaamas toimunud õnnetusega ning tõstis selle riskihinde rahvusvahelisel skaalal kõrgeimale seitsmendale tasemele.

Sellega tunnistavad Jaapani ametivõimud, et õnnetusel, mis on sundinud tuhandeid inimesi evakueerima ja saastanud Jaapani idaosa põhjavee ja farmid, saavad olema pikaajalised ja tõsised tagajärjed, vahendas Wall Street Journal.

Radioaktiivseid aineid on Fukušima tuumajaamast keskkonda lekkinud siiski alles vaid 10% ulatuses sellest, mis jõudis keskkonda Ukraina tuumajaamas pea täpselt 25 aastat tagasi toimunud õnnetuse tagajärjel.

Õnnetuse põhjustas 11. märtsil toimunud maavärin ja tsunami, mis viisid rivist välja Fukušima tuumajaama jahutussüsteemi, põhjustades reaktorite ülekuumenemise.

Seni hinnati Fukušima tuumajaamas toimunud õnnetuse tõsidust viie palliga, mis märgib piiratud koguses radioaktiivsete materjalide lekkimist. Sama tõsine ehk viienda järgu õnnetus oli ka 1978. aastal  Pennsylvanias Three Mile Islandi tuumajaamas toimunud õnnetus.

Eksperdid prognoosivad, et Fukušima tuumajaama reaktorite kontrolli alla saamiseks võib kuluda veel kuid.


 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2011, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing