Pensionisambad muutuvad kõvasti

Romet Kreek 14. aprill 2011, 00:00

1. augustist jõustuvad mitmed olulised II ja III pensionisammast puudutavad muudatused, millest osa tulenevad seadusemuudatustest ja osa finantsinspektsiooni juhendist. Sampo Pank kutsub personaalpanganduse kliente telefonitsi seminarile, kus tutvustatakse seadusemuudatust. Läksin teisipäeval üritusele eelaimdusega, et see on müügiüritus. Positiivse üllatusena pean märkima, et see oligi valdavalt seadusemuudatuste põhine ja müügijuttu oli väga vähe. Umbes sajakohalisse saali tuli kuulama umbes 40 inimest, nende seas ka pangatöötajad. Enamik kuulajatest olid naisterahvad, meesterahvaste huvi pensioniteema vastu oli kaunis leige.

LHV fonde müüakse agressiivselt. Hoopis teistsuguse müügitaktikaga on LHV, kes on palganud inimesed, kes kaubanduskeskustes üritavad agressiivse müügiga juhuslikke poekülastajaid panna pensionifondi vahetama LHV fondide kasuks. Tagasihoidlikult öeldes tüütas see mind kahel järjestikusel päeval samas kaubanduskeskuses ära. Esimesel päeval kuulasin ära kena jutu ja presentatsiooni, et LHV fondide ajalooline tootlus on kõigis kategooriates parim, välja arvatud 100% aktsiariskiga fondide osas, kus LHV-l fondi ei ole. Kui ma ütlesin, et ma teen otsuse juulis, vahetult enne fondivahetuse tähtaega, oli müügiinimene pettunud ja küsis, et kas ma kõigi otsustega sedasi viivitan. Arusaadav - temal jäi ankeet täitmata ja tulemustasu saamata. Järgmisel päeval juhtus aga nii, et mul oli kiire ja vaatamata sellele, et ma seda müügiinimesele ütlesin, jätkas ta müüki. Mingil põhjusel tegi ta küsimuste vastuste põhjal eksijärelduse, et mul on midagi LHV vastu, kuid mul oli kiire ega olnud aega müügiks nõustamise nime all, olles maininud ka seda, et ma eelmisel päeval juba tegin selle protsessi läbi. Iseenesest on LHV tegevus finantsharimisel teretulnud ja tänuväärne (eriti kummaline oli neid näha Vastseliina laadal vanainimestele kumulatiivse tootluse efekti seletamas), kuid II pensionisamba agressiivne müük oli isegi minu kõrge taluvuspiiri jaoks liiast.

Turustajad peavad informeerima ka riskidest. 1. juunist ootavad II samba fondide müüjaid väheke karmimad muudatused, mis tulenevad finantsinspektsiooni juhendist. Juhend kohustab pensionifondide pakkujat avaldama olulist teavet pensionifondi ja selle riskide kohta, et pensionifondide kliendid saaksid paremini hinnata pensionifondi oluliste tingimuste ja toimimise asjaolude vastavust oma investeerimiseesmärgile ja riskitaluvusele. Pensionifondivalitseja peab maandama ja vältima sisereeglitega huvide konflikti, kus pensionifondi turustamisega seotud juhtide ja töötajate tasustamise alused innustaks neid loobuma või tegema järeleandmisi pensionifondi turustamisega seotud nõuete täitmise osas. Keelatud on teise pensionifondivalitseja või pensionifondi suhtes negatiivse fooni loomine, ilma et selleks puuduvad objektiivsed alused või seda tehakse viisil, kus meelevaldselt rebitakse välja üksikuid näitajaid. Sisuliselt peavad nüüd turustajad - kes kontoris, kes kaubanduskeskustes - lugema sarnaselt ravimite telereklaamile inimesele ette riskid - ? la pensionifond võib olla kahjulik teie finantstervisele.

III samba fond muutub likviidseks. Kokkuvõtvalt saab II samba fonde vahetada varsti senise ühe korra asemel kolm korda aastas. Sissemaksete ümbersuunamine ei võta enam kuid aega, vaid toimub kohe. Vahetada saab kas või ühte osakut - iseasi, kas see on mõistlik - senise minimaalselt nõutud viiesaja osaku olemasolul.

III samba fonde saab vahetada kiiremini. Neid saab senise kaheaastase hoidmispiirangu alusel lunastada kohe, mis muudab need likviidseks rahapaigutusvõimaluseks. Varem pidi vahetuseks olema vähemalt 1000 osakut, varsti vaheta või ühtainust. Väljamakseteta saab vahetada kindlustusseltsi pensionikindlustusseltsist pensionifondi ja vastupidi. Enam kui 6000 eurot ei ole enam mõistlik III sambasse paigutada.

Kahjuks ei puuduta seekordsed muudatused väljamakseid II pensionisambast. Oleks meeldiv näha, kui kaotataks varaline diskrimineerimine väljamaksete puhul, et pensionikindlustuse sõlmimise sund kaoks ja kõigile antaks võimalus valida ka väljamaksed otse pensionifondidest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing