13. aprill 2011 kell 10:52

Rootslaste majandus elab parimaid päevi

Rootsi valitsus prognoosib selleks aastaks eelarve ülejääki, tõstes ühtlasi ka majanduskasvu prognoosi järgnevaks kaheks aastaks. Olukord on koguni nii hea, et riik plaanib maksukärpeid ajal, mil ülejäänud Euroopa üritab riigikassase raha juurde tuua.

Skandinaavia suurima majandusega Rootsi ennustab selleks aastaks 4,6%st majanduskasvu, vahendas uudisteagentuur Bloomberg. Lisaks tõstis majandus 2012. ja 2013. aasta majanduskasvu prognoosi ning ennustas, et järgneva nelja aasta jooksul jääb riigieelarve ülejääki, suuresti tänu vähenevale töötusele.

"Olukorras, kus paljud teised riigid viivad läbi kärpeid ja nende majandus on nõrk, kasvab Rootsi majandus vaid tugevamaks," ütles Rootsi rahandusminister Anders Borg. "Me peame seda olukorda kasutama inimestele töö leidmiseks ning hoolekanne initsiatiivide ellurakendamiseks."

Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt ütles eile, et valitsus plaanib 2012. aastal vähendada maksukoormust kuuendat aastat järjest. Seda võimaldab Euroopa mõistes marulises tempos kasvav majandus, mis läinud aastal kasvas 5,5% ehk kõige rohkem pärast 1970. aastat.

"Valitsuse sõnavõtud maksude alandamisest ja kasvu soodustavatest reformidest on keskpikas perioodis kroonile kasulik," ütles Swedbanki valuutastrateeg Anders Eklof Bloombergile. Swedbank prognoosib, et Rootsi rahvusvaluuta kallineb kuue kuuga 8,65 kroonini euro kohta.

Valitsuse prognooside kohaselt kasvab Rootsi majandus 2012. aastal 3,8% ja 3,6% 2013. aastal. Töötuse määr väheneb sel aastal 7,3%ni ning 6,6%ni tuleval aastal. Tarbijahinnaindeks peaks valitsuse ootuste kohaselt kasvama 2,5% sel ja 2,0% tuleval aastal.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum