Maailma suurim tooraine kaupleja teeb IPO

Fredy-Edwin Esse, California 14. aprill 2011, 10:49

Uudisteagentuuri Reuters sõnul valmistub Glencore International Plc ette aktsiate avalikku esmaemissiooni Londonis ja Hongkongis, lootes koguda kuni 12,1 miljardit dollarit.

Kaua oodatud börsile tulek, mis määraks firma turuväärtuseks umbes 60 miljardit dollarit, tähistab maailma suurimale tooraine kauplejale neli aastakümmet kestnud eraomanduse lõppu.

IPO teeks automaatselt suurema osa firma juhtkonnast dollari miljonärideks, kuigi Glencore on piiranud juhtkonna aktsiate müügiõigusi kuni viieaastase tähtajaga.

Šveitsi firma börsile tuleku põhjuseks peetakse soovi teenida rekordiliselt kõrgete toorainehindade pealt ning üha jõudsamalt kasva metallide ja teiste loodusvarade nõudluse pealt. Lisaks soovitakse IPOst  tuleva rahaga teha mitmeid ülevõtmisi.

"Mina ei ole üldse erutunud. Tegu on järjekordse IPOga, tegu on tavalise aktsiaga ja firma teenib enda tulu ostes tooraineid ja väärtpabereid," ütles Global Commodities toorainekaupleja Greg Smith Reutersile.

"Inimesed on ülioptimistlikud, sest nad vaatavad vaid tooraineid, aga mitte firmat ennast. Kui nad arvavad, et nad investeerivad toorainetesse, siis nad eksivad. Nad investeerivad aktsiasse. Nad ilmselt erutuvad lihtsalt toorainete sektoris aset leidva buumi tõttu," lisas Smith.

Glencore'i, mida omab ligi 500 aktsionäri, aastane käive tõusis läinud aastal 36%, 145 miljardi dollarini. Kasum kasvas seejuures 40% võrra, 3,8 miljardi dollarini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2011, 10:49
Otsi:

Ava täpsem otsing