Pensionisambad muutuvad kõvasti

Romet Kreek, Anne Oja 14. aprill 2011, 07:43

1. augustist jõustuvad II ja III pensionisammast puudutavad muudatused, millest osad tulenevad seadusemuudatustest ja ülejäänu finantsinspektsiooni juhendist.

Sampo Pank kutsub personaalpanganduse kliente telefonitsi seminarile, kus reklaamitakse seadusemuudatuste tutvustamist. Läksin teisipäeval üritusele eelaimdusega, et see on müügiüritus. Positiivse üllatusena pean märkima, et see oligi valdavalt seadusemuudatuste põhine ja müügijuttu oli väga vähe. Umbes sajakohalisse saali tuli kuulama umbes 40 inimest, nende seas ka pangatöötajad. Valdav osa kuulajatest olid naisterahvad, meesterahvaste huvi pensioniteema vastu oli saalis kaunis leige.

Hoopis teistsuguse müügitaktikaga on LHV, kes on palganud inimesed, kes kaubanduskeskustes üritavad agressiivse müügiga juhuslike poekülastajaid panna pensionifondi vahetama LHV omade kasuks. Tagasihoidlikult öeldes tüütas see mind kahel järjestikusel päeval samas kaubanduskeskuses ära. Esimesel päeval kuulasin ära kena jutu ja esitluse, et LHV fondide ajalooline tootlus on kõigis kategooriates parim, välja arvatud 100% aktsiariskiga fondide osas, kus LHVl fondi ei ole.

Kui ütlesin, et teen otsuse juulis, vahetult enne fondivahetuse tähtaega, oli müügiinimene pettunud ja küsis, et kas ma kõigi otsustega sedasi viivitan. Arusaadav, temal jäi ankeet täitmata ja tulemustasu saamata. Järgmisel päeval juhtus sedasi, et mul oli kiire ja vaatamata sellele, et ma seda ütlesin müügiinimesele, jätkas ta müüki. Mingil põhjusel tegi ta küsimuste vastuste põhjal eksijärelduse, et mul on midagi LHV vastu, kuid mul oli kiire ja ei olnud aega nõustamise nime all müügile, olles maininud ka seda, et ma eelneval päeval juba tegin selle protsessi läbi. Iseenesest on LHV tegevus finantsharimisel teretulnud ja tänuväärne, eriti kummaline oli neid näha Vastseliina laadal vanainimestele kumulatiivse tootluse efekti seletamas, kuid II pensionisamba agressiivne müük läks isegi vaatamata minu kõrgele taluvuspiirile liiast.

1. juunist ootavad II pensionifondide müüjaid väheke karmimad muudatused, mis tulenevad finantsinspektsiooni juhendist nimega kohustusliku pensionifondi osakute turustamise nõuded.

Juhend kohustab pensionifondide pakkujat avaldama olulist teavet pensionifondi ja selle riskide kohta, et pensionifondide kliendid saaksid paremini hinnata pensionifondi oluliste tingimuste ja toimimise asjaolude vastavust oma investeerimiseesmärgile ja riskitaluvusele.

Juhendi kohaselt peab pensionifondivalitseja maandama ja vältima sisereeglitega huvide konflikti, kus pensionifondi turustamisega seotud juhtide ja töötajate tasustamise alused innustaks neid loobuma või tegema järeleandmisi pensionifondi turustamisega seotud nõuete täitmise osas.

Samuti on keelatud teise pensionifondivalitseja või pensionifondi suhtes negatiivse fooni loomine, ilma, et selleks puuduvad objektiivsed alused või seda tehakse viisil, kus meelevaldselt rebitakse välja üksikuid näitajaid.

Sisuliselt peavad nüüd turustajad, kes kontoris, kes kaubanduskeskustes lugema sarnaselt ravimite telereklaamile inimesele ette riskid – a la pensionifond võib olla kahjulik teie finantstervisele.

Kokkuvõtvalt saab II samba fonde vahetada varsti senise ühe korra asemel kolm korda aastas. Sissemaksete ümbersuunamine ei võta enam kuid ega, vaid toimub kohe. Vahetada saab kasvõi ühte osakut, iseasi, kas see on mõistlik, senise minimaalselt nõutud viiesaja osaku olemasolul.

Kolmanda samba fonde saab vahetada kiiremini. Neid saab senise kahe aastase hoidmispiirangu alusel lunastada koheselt, mis muudab need likviidseks rahapaigutusvõimaluseks. Kui varem pidi olema vähemalt 1000 osakut, et neid saaks vahetada, siis nüüd vaheta või ühtainust. Ilma väljamakseteta saab vahetada kindlustusseltsi pensionikindlustusseltsist pensionifondi ja vastupidi. Kaotus tuleb suurtele tulumaksutagastuse ootajatele, kuna alates 1. jaanuarist 2012 saab maha arvata 6000 eurot maksustatavast tulust. Suuremas summas osakute ostmisel kaob maksutagastus.

Kahjuks ei puuduta seekordsed muudatused väljamakseid II pensionisambast. Oleks meeldiv näha, kui kaotataks varaline diskrimineerimine väljamaksete osas, et pensionikindlustuse sõlmimise sund kaoks ja kõigile antaks võimalus valida ka väljamaksed otse pensionifondidest.

Olulised muudatused II ja III pensionisambas

“Teine sammas”

• Fondide vahetamise sagedus: 1 korra asemel 3 korda aastas;
• 1.jaan., 1. mai, 1.sept. (avaldus esitada hiljemalt 30. novembril, 31. märtsil, 31. juulil);
• Sissemaksete ümbersuunamise piirangud kaovad (1 kord aastas asemel T+3). 
• Tekkib võimalus oma II samba fondi osakute osaliseks vahetamiseks (seni pidi kõik vahetama);
• Osakute vahetamisel kaotatud minimaalselt 500 osaku omamise nõue (kehtib alates 01.01.2011);
• Lihtsustatakse esitatavaid avaldusi;
• Avalduste esitamisel keelatakse rakendada erinevaid avalduse vastuvõtmise tasusid (senine praktika - nn “oma” fondiga liitumisel maksid pangad avalduse tasu kliendi eest);
• Teenuseosutajat kohustatakse hindama teenuse sobivust kliendile enne teenuse osutamist. (III samba puhul kehtib alates 01.08.2011; II samba puhul alates 01.06.2011).

“Kolmas sammas”
• Kaotatakse piirangud osakute vahetamise sageduses;
• Kaotatakse ajaline piirang osakute lunastamises (osakuid polnud võimalik lunastada 2 aasta jooksul pärast omandamist);
• Kaotatakse nõue pidada kinni 2% osakute lunastamisel fondist väljamakstavalt rahalt kui osakud lunastatakse enne osakuomaniku 55-aastaseks saamist.;
• Osakute vahetamisel kaotatakse piirangud osakute minimaalse koguse suhtes (enne 1000 osakut);
• Ühtlustatakse erinevate III samba skeemide vahetamist, ilma vahetamise käigus väljamakseid tegemata. St edaspidi on võimalik liikuda näiteks pensionikindlustuslepingust üle vabatahtlikku pensionifondi või teise kindlustusseltsi;
• Kehtestatakse sissemaksete maksustatavast tulust mahaarvamise absoluutne lagi – 6000 eurot aastas. Nimetatud summat ületavatelt sissemaksetelt ei tagastata tulumaksu (kehtib alates 01.01.2012).

Allikas: Sampo Pank

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. April 2011, 11:21
Otsi:

Ava täpsem otsing