"Ma tahan, et mind tuntaks"

Anne Oja 17. aprill 2011, 17:24

Kauaaegse Swedbanki makroanalüütiku Maris Lauri järel samasse ametisse asunud Annika Paabut ütleb, et tahaks tuntuks saada enda nime all.

Äripäev edastab siinkohal Swedbanki uudiskirjas ilmunud kuldkliendiprogrammi turundusjuhi Kätlin Küti intervjuu Annika Paabutiga.

Kui kaua oled Swedbankis töötanud?
Tulin Hansapanka tööle 2007. aastal. Seega saab varsti neli aastat täis.

Kus ja mida õppisid ning kellena töötasid varem?
Ma ei pea oma õpinguid veel lõppenuks, ehkki jah, olen lõpetanud nii bakalaureuse- kui ka teadusmagistriõppe Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas. Enne töötasin Eesti Pangas ökonomistina.

Kuidas hindad makroanalüütiku tööd? On see lihtne või raske?
Töö konti ei murra, aga kerge ka ei ole. Eks siin ole endal palju ära teha – võimalusi on nii uute vaatenurkade tekitamiseks kui ka vanade painutamiseks. Samas saab loomulikult astuda ka vana ja turvalist rada. Majandus on ju suur ja väga põnev süsteem, kus näiliselt üksteisest rippumatud asjad võivad teineteist mõjutada.

Mis pani sind sellise töö kasuks otsustama? Millised on selle töö tänuväärseimad ja raskeimad hetked?
Mulle meeldib loominguline töö, mõtiskleda seoste, põhjuste ja tagajärgede üle. Analüütiku-ökonomisti töö aga ongi just selline: tuleb uurida, mõõta, analüüsida, tõlgendada. Veelgi toredam on, kui keegi samast valdkonnast samasuguse probleemi kallal töötab ning oskab diskuteerida, sest olgem ausad, kõiki aspekte ei suuda ükski analüütik vaadelda. Seega tuleb töötada koos teistega ehk mitu pead on ikka mitu pead.

Makroanalüütiku töö on osalt kunst ja osalt teadus, statistika, matemaatika. Me kõik võime arvutada, aga arvude tõlgendamine ja nn loo rääkimine on üpris põnev. Kõike pole võimalik numbritega selgitada ning vahel ei ole matemaatilistel mudelitel õigus, sest inimene ei pruugi alati oma otsuseid teha ratsionaalsetel kaalutlustel. Inimene on ju emotsionaalne loom. Paraku võib ühe inimese hetkeemotsioonist alguse saanud ja lumepallina kasvav reaktsioon kogu majandust mõjutada (nt suhkrupaanika, devalveerimishirm). Seega kirjeldavad paljud muutused majanduses inimkäitumist ja me ei saa inimeste motiivide analüüsimisest üle ega ümber.

Miks just selline töö? Ei oskagi vastata, see amet on justkui ise minuni jõudnud.

Prognoosimine on alati keeruline. Ühelt poolt võiks ju öelda, et majandusprotsessid on oma loomult inertsed ja siis võikski lihtsalt trende jälgides ka ennustada. Samas on Eesti majandus pisike, aegridade kõikuvus suur ning paljud otsused, mis meie majandust mõjutavad, tehakse teistes riikides. Seega on nende ettenägemine keerulistel aegadel raske. Üks Hiina needus kõlab: „Elagu sa alati huvitavatel aegadel.” Niisiis on tegelikult keeruline tihti ka teaduslikus mõttes huvitav. Ehk nagu on öelnud üks Eesti majandusprofessor: „Rasketel aegadel on majandusanalüütikutel alati kiire.”

Majandusanalüütik peab olema ka omamoodi õpetaja ja jutlustaja. On väga tore, kui olen saanud oma tööga aidata kellelgi otsuseid teha või mõista majanduses toimuvat. Mida rohkem on teadlikke tarbijaid-investeerijaid-valijaid, seda tasakaalustatumaks kujuneb meie riigi areng. Samas ei saa ma väita, et tean absoluutset tõde ja kõik ongi nõnda lihtne. Situatsioone, numbreid jm on alati võimalik tõlgendada mitmeti ning olen püüdnud oma kommentaare andes seda ka silmas pidada.

Maris Lauri sõnavõtud said Eesti meedias alati korralikku kõlapinda. Mis tunne on asuda tema mantlipärijaks?
Ma ei tahaks olla tema mantlipärija staatuses. Me oleme ikkagi erinevad inimesed. Marist oleks raske asendada ja ma eelistaksin, et mind kuulataks-vaadataks pigem kui Annika Paabutit, mitte Maris Teist. Maris jätkab ju selles vallas ning teda ei pea asendama. Maris on olnud kahtlemata üks olulisi meediapersoone, kes selgitas keerulisi majandusprotsesse lihtsalt ja arusaadavalt.

Töötasite Marisega päris pikka aega ka koos. Mida temalt õppisid ja mis sõnad luges ta sulle peale Swedbankist lahkudes?
Maris teab Eesti majandusest palju ning on majandust analüüsinud selle üsna pöördelistel momentidel. Hindan väga tema kommentaare. Kuna ma olen Marist asendanud juba üsna kaua, siis ei olnud vaja ka sõnu peale lugeda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. April 2011, 08:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing