Soome valimistel seilavad pärituules eurovastased

Sirje Rank 17. aprill 2011, 16:06

Soome tänastel parlamendivalimistel ennustatakse eurovastaste osakaalu kasvu – valimised on soomlaste jaoks võimalus protestida Soome kasvava panuse üle euroala abipakettides.

Toetus parteidele, mis on euroala abipakettide vastu, oli viimaste arvamusküsitluste järgi 45,8%, vahendas agentuur Bloomberg.

Põlissoomlaste toetus, kelle liidri Timo Soini arvates poleks Soome maksumaksjad pidanud Kreekale ja Iirimaale appi minema, on kasvanud 2007. aasta 4,1 protsendilt 15,4%-le. Valitsuskoalitsiooni parteisid toetas kokku 53% küsitlusele vastanuist.

Valimiste esimesi tulemusi on oodata õhtul kell kaheksa.

Valimised toimuvad vaid veidi enam kui nädal pärast seda, kui euroala kolmanda riigina esitas abipalve Portugal ning kasvavad spekulatsioonid, et Kreeka ei tule oma võlgadega toime. Rahandusminister Jyrki Katainen ja peaminister Mari Kiviniemi on mõlemad rõhutanud, et nõuavad Portugalilt abilaenu eest rangeid kokkuhoiumeetmeid. Abipaketi eraldamise peavad heaks kiitma kõik euroala liikmesriigid.

Uuel Soome valitsusel saab olema oluliselt raskem parlamendilt euroala abipakettidele heakskiitu saada, ütles Sampo panga peaökonomist Pasi Kuoppamäki. „Valitsust ootavad pikad kõnelused ja usaldushääletused. Inimesed on ärritunud, mäletades majanduslangust ja neid karme meetmeid, mida Soome ise kohusetundlikult majanduse toibumiseks rakendas,“ ütles ta.

Soini kampaania, mis lubab maksumaksjaid Brüsselis tehtud reeglite eest kaitsta, on leidnud valijate seas head kõlapinda.

Soomlased mäletavad 90ndate aastate majanduskriisi, mil tööpuudus kerkis 19,9%-le.

„Inimesed küsivad, miks me peame aitama,“ ütles Svenska Handelsbankeni peaökonomist Tiina Helenius. „Soomlased elasid üle ränga majanduslanguse ja panganduskriisi ning selleks kulus 10 aastat, enne kui riigi rahandus jälle korda sai. Inimesed tunnevad, et igaüks peab oma raskused ise kandma ja tegema, mis vaja, et jalule tõusta.“

Majanduskriisi järel on Soome praegu Euroopas üks kiiremaid toibujaid. Läinud aasta viimases kvartalis kasvas SKP aasta baasil 5,2%. Eelarvedefitsiit jäi kriisi ajal euroalal lubatud 3% piiresse isegi kui SKP kukkus 2009. aastal 8,2%. Tänavu väheneb Soome eelarvedefitsiit Euroopa Komisjoni prognoosi järgi 1,6%-le SKPst võrreldes euroala keskmise 5,1%ga SKPst.

Kuna Soome on üks kuuest euroala AAA reitinguga riigist, langeb Soome õlule suurem koorem euroala ajutise kriisifondi EFSF tegeliku laenuvõime tõstmiseks. Soomel tuleks anda lisagarantiisid.

„Kui Soome otsustab, et ei suurenda oma osalust euroala abifondides või on vastu Portugali abistamisele, võib see euroalal põhjustada tõsiseid poliitilisi lõhenemisi,“ kirjutasid Barclays Capitali analüütikud Francois Cabau ja Frank Engels oma analüüsis. „See tähendaks solidaarsuse põhimõtte läbikukkumist.“

Samas võivad soomlased ka loobuda protestihääle andmisest, andes aru, et kaalul on euroala tulevik, ütles Soome äri- ja poliitikafoorumi EVA direktor Sixten Korkman.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. April 2011, 15:31
Otsi:

Ava täpsem otsing