Silver Eensaar - kas firmamatja, tankist või võimekas jurist?

Hannes Sarv 19. aprill 2011, 00:00

Seega - Eensaar tükib esiplaanile. Näiteks tuntud kütusefirmas N-Terminal Grupp, kus aktsionäride vahel keeb võimas tüli. Kahe nädala eest pidi Eensaar aega surnuks lööma politseis ja uurijale selgitusi andma. Talle on langenud firma kahjustamise kahtlus. Algatatud kriminaalasja ennast kommenteeris ta kui valekaebust, mille firma väikeaktsionärid esitasid.

Nädal pärast vahejuhtumit politseis istub Eensaar Äripäeva toimetuses. Ta tuleb siia palve peale kohtuda ja teda ei pea selleks eriti veenma. Eensaar räägib rahulikult, läbimõeldult, nagu joonlauaga iga sõna enne ütlemist üle mõõtes. Ta jätab vaoshoitud inimese mulje, kellel on väga tugev enesekontroll.

Tähelepanu koondub ise. Eensaar kuulub N-Terminali nõukogusse ja firma enamusosaniku TSE Assets juhatusse. N-Terminali endine enamusaktsionär Endel Siff müüs poolteise aasta eest enamusosaluse firmas TSE Assetsile. Väikeaktsionär Anatoli Kanajev seda müügijuttu ei usu ja arvab, et Siff kontrollib suurosalust ka praegu ning kandib firmast varasid välja. Eensaart peab Kanajev professionaalseks tankistiks.

"Mida ma siis peaks tegema selle peale (kui keegi nii arvab - toim)?" küsib Eensaar vastu. Ta räägib, et aitas Sifi ja Vene investori vahel tehingu korraldada, lõi selleks Eestis firma, kuhu kanti N-Terminali aktsiad. Hiljem jäi ta venelasest omaniku Aleksei Dratševi palvel edasi N-Terminali nõukogusse ja enamusaktsiaid omava TSE Assetsi juhatusse. Eensaar täidab oma tellija ülesandeid. See tähendab, et hääletab nõukogus nii, nagu Dratšev soovib. Eensaar ei usu seda juttu, et enamusaktsionär oma firmale kahjulikke tehinguid teeb - see ei oleks Eensaare hinnangul loogiline.

N-Terminal ei ole ainus kirgi kütnud teema, millega Eensaar viimasel ajal tegelenud. Tema tegevus on toonud talle peale tankistiks sildistamise teisigi ametinimetusi, näiteks firmamatja. "Teil on vaja sellist löövat nime - firmamatja või midagi sellist. Ma ei mata midagi tegelikult," kommenteerib ta.

Sügisel kirjutas Äripäev Adu Haki ja tema firmade Wolmreks Ehitus ning Kristiine Ehitus petuskeemist, kus alltöövõtjad riigihankeobjektidel rahata jäeti. Haki lõi riigihangetel edukate ehitusfirmade kõrvale spetsiaalselt veel ühe ettevõtte - Merkton Ehitus. Haki palus alltöövõtjatel lepingud sellega sõlmida, kuid firma tööde eest ei maksnud. Ilmselt ei plaaninudki maksta ja Merkton läks likvideerimisele. Likvideerijaks oli Eensaar, kes esitas kohtule ettevõtte pankrotiavalduse. "Kui mulle midagi pakutakse, siis ma üritan sinna peale vaadata ja otsustada, kas tahan sellega tegeleda või ei taha. Merktoni puhul ma ei aimanud, et see probleemistik nii lai on - et on nii palju ettevõtteid, kes on jäänud ilma rahata," tunnistab ta.

Kas ikkagi firmamatja? Kui matusekorraldaja saadab viimsele teekonnale lahkunu, siis Eensaare üks väljund on teha sama ettevõtmisega, mille tegevust omanikud lõpetada soovivad. Firma tegevuse lõpetamine tähendab ametlikku suhtlemist, seadusetundmist, pankroti puhul ka kohtus käimist. Enda firmamatjaks nimetamisega Eensaar ei nõustu - ta on ikka jurist. "Ettevõtjad ei ole reeglina juristid. Ma olen siis sellist teenust pakkunud, et võtan firma üle ja tegelen probleemidega seadusliku esindajana," räägib ta.

Eensaar lisab, et paljude inimeste jaoks on maksejõuetuse teema ja kohtuga suhtlemine keeruline. "Mõnele inimesele lihtsalt ei meeldi kohtus käia. Mind ei sega, ma olen nii palju käinud," lisab ta. Ettevõtte eelmiste juhtide tehingute varjamine tema pakutava teenuse hulka ei kuulu. "Seaduse järgi ei ole võimalik vastutust (oma tegude eest - toim) üle anda," sõnab Eensaar.

Ettevõtete likvideerimine pole olnud Eensaare peamine tegevus. Äriregistri järgi on Eensaar olnud seotud väga paljude pankrotistunud firmadega. Ent mitte likvideerija, vaid pankrotitoimkonna liikmena. See tähendab, et ta on eelkõige olnud võlanõudja poolel. Need pankrotis firmad märgivad tema aastatepikkust kogemust Julianus Inkasso juristina maksejõuetute firmadega tegelemisel.

Ilmselt just usaldusväärsus toob teda alatihti eesliinile firmadesse, kus vaja tegelda tundlike küsimustega. Näiteks sama Julianusega seoses - Äripäev kirjutas sügisel, et meediaettevõtja Hans H. Luige omanduses olev Julianus Inkasso on vahetanud omanikku. Eensaarest sai inkasso omanikfirma Julianus Grupi juhatuse liige. Osalus Julianus Grupis kanti aga LHV Panga kontole. Luik tunnistab nüüd, et tahtis ettevõtet müüa, kuid praeguseks on plaanid muutunud. "Pangad on taas ettevõtte suhtes positiivsed, vahepealsed ettevõtte müügi plaanid on maetud ning aktsiad taas kohustustest vabana minu omad," sõnab Luik. Luik viitab kohustustele. Arvata võib, et just kohustustega tegelemise juures on professionaalne ja usaldusväärne jurist igati abiks.

Viimastel "põnevatel" aastatel jagub keerulisi kliente kõikidele juristidele. Mõnel advokaadil või pankrotihalduril ainult keerulised kliendid ongi. Tehkem vahet esindaja ja esindatava vahel. Üldiselt on Silver Eensaar Tallinna kesklinna töökas jurist - täpne ja kindla sõnaga nagu juristile kohane.

Tean teda palju aastaid. Ta on väga tubli jurist. Merktonis ma ei ole küll avastanud, et ta midagi matta oleks tahtnud. Eks likvideerijad hakkavad likvideerima tihti asju, millest nad midagi ei tea - neile luuakse tihtipeale mingi teine ettekujutus. Omanikud ja endised juhatuse liikmed leiavad, et asi on palju paremas seisus kui tegelikult. Mina ei oska ühtegi halba sõna Eensaare kohta öelda.

Ma tean teda kolleegina ja tean teda kui professionaalset juristi, kes on pankrotiasjadega tegelenud oma kümme aastat kindlasti. Mis tööasjadesse puutub, siis on ta tasemel ja pikaajalise kohtuskäimise kogemusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing