Soome valis, Euroopa väriseb

Katri Soe-Surén 19. aprill 2011, 00:00

"Me olime seni Euroopa suhtes liiga pehmed. See peab muutuma," on öelnud Põlissoomlaste liider Timo Soini. Soini arvates tuleb Portugali päästepakett ümber teha, kuna ei ole aktsepteeritav, et Soome "teiste vead kinni maksab".

Põlissoomlased on vastu pankrotis riikide päästmisele, euro päästefond saab aga toimida ainult siis, kui kõik ELi liikmesriigid sellega nõus on. Soome peab erinevalt teistest eurotsooni riikidest saama euro päästemehhanismi kinnitamiseks ka parlamendi heakskiidu. Nüüd oodatakse, mida teeb Euroopa Liit, juhul kui Soome uus parlament tõepoolest blokeerib euro päästefondi.

Ajaleht Financial Times tsiteeris küll Soome ametnikke, kes kinnitasid, et paanikaks pole põhjust. "Minu sõnum Euroopale on: jääda rahulikuks," ütles üks koalitsiooniläbirääkimistes võtmerolli mängiv isik. "Soome toetus eurotsoonile jääb kindlaks ning see ei muutu ka järgmise valitsuse ajal." Ka Euroopa Komisjon kinnitas, et kõik on endine ja et läbirääkimised Portugaliga jätkuvad.

Erakonna juht lubab muutusi Euroopa poliitikas. Samas kinnitas Soini eile hommikul Soome televisioonis intervjuud andes, et tema partei jääb oma nõudmise juurde, et Soome Euroopa-poliitika peab muutuma. "Midagi uut peab juhtuma. Ja see on väga hea, sest need päästeaktsioonid ei ole selgelt toiminud," ütles Soini.

Parempopulistide hoiak ähvardab saada suurimaks probleemiks uue valitsuskoalitsiooni moodustamisel, kirjutasid esmaspäeval Soome valimisi kommenteerides mitmed ajalehed. Valimised võitnud konservatiivid on euro stabiilsusmehhanismi poolt, Põlissoomlased aga vastu. Tõenäoliselt uueks peaministriks saav senine rahandusminister Jyrki Katainen on teatanud, et on valmis Põlissoomlastega koostööd tegema ja vastu tulema näiteks immigratsiooni piiramise küsimuses.

Soome valimised kõigutasid euro kurssi. Euro kurss langes esmaspäeval alla 1,44 dollari piiri, olles nii umbes poole sendi võrra odavam kui reede õhtul. Kurssi langetas osaliselt kindlasti teadmine, et Soomel on euro päästemehhanismi kinnitamisel võrdselt kõigi teiste eurotsooni riikidega vetoõigus.

"On võimalik, et kogu euro päästepakett tuleb uuesti läbi vaadata. Ei juhtu just tihti, et Soome poliitika globaalseid finantsturge mõjutab. Aga nüüd on ühest välismaalastevaenulikust populistist saanud äkki keskne tegelane," kirjutas ajaleht Aftonbladet.

"See tulemus toob Euroopale palju halle juukseid," vahendas Spiegel Online uudisteagentuurile AP Soome valimisi kommenteerinud analüütikut Olavi Borgi. "See tekitab probleeme päästefondiga."

Handelsblatt kirjutas, et valitsuse moodustamine kujuneb Soomes äärmiselt keeruliseks, on aga sama hästi kui kindel, et Põlissoomlased on järgmises valitsuses sees. Lehe hinnangul võib see avaldada kaugeleulatuvat mõju Euroopa Liidule. "Soome "ei" euro abipaketile blokeeriks ELi tegevuse, kuna see tuleb kehtiva korra järgi vastu võtta kõigis liikmesriikides," kirjutas Handelsblatt ja lisas, et erinevalt Saksamaast ei mänginud tuumapoliitika Soomes valimistel mingit rolli. "Soome ehitab Olkiluotos üht maailma suuremat tuumareaktorit ja Soome Rohelised ei lõiganud Fukushima tuumakatastroofist mingit kasu, kogudes vaid 7,2 protsenti häältest."

Ajalehe Financial Times andmetel on Euroopa Liidus juba valmimas ka plaan, kuidas päästa Portugal ilma Soome osaluseta. "Soome toetus on oluline, sest ELi seadused nõuavad iga eurotsooni riigi nõusolekut päästefondile. Euroopa ametnikud on alustanud võimaluste uurimist, kuidas saaks Portugali toetuse läbi suruda ilma Soometa, kui see peaks osutuma vajalikuks," kirjutas FT.

Stabiilsuspaketist saab valitsuse moodustamisel suurim komistuskivi. Financial Times Deutschland lisas omalt poolt: "Suurimaks probleemiks kujuneb Põlissoomlastega valitsuse moodustamisel euroliidu stabiilsuspakett. Katainen on selle poolt ja Soini vastu. Soini ei öelnud valimisteööl, kas ta oma valimiskampaanias väljakuulutatud eesmärkidele ka kindlaks jääb."

Ka Wall Street Journal tõi Soome valimiste puhul välja fakti, et päästefondist keelduv uus Soome valitsus võib teoreetiliselt takistada uute abilaenude andmist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing