USA-le on vaja anda piitsa

Raivo Sormunen 19. aprill 2011, 16:58

Reitinguagentuur Standard & Poor's kärpis eile USA pikaajalise riigivõla väljavaadet stabiilselt negatiivsele, jättes reitingu samas veel muutumatult AAA peale.

Kuigi aktsiaturg reageeris sellele eile korraliku 1,5%se langusega võib pikemas tegemist olla tegemist positiivse sündmusega, mis sunnib üle jõu elavat Ühendriiki end rohkem käsile võtma. Ja piitsa anda on Ühendriikidele vaja.

Sarnaselt paljude riikidega kuivasid ka USA maksutulud pärast paari aasta tagust regressiooni kiiresti kokku, mille tulemusena kasvas valitsuse netovõlg kriisieelselt 40 protsendilt praeguseks juba üle 60 protsendi SKP-st.

Reitinguagentuur S&P hoiatas, et ülejärgmise aasta lõpuks ulatub valituse netovõla koorem juba 84 protsendini sisemajanduse kogutoodangust.
Kokku ulatub aga USA riiklik koguvõlg juba praegu üle aastase sisemajanduse kogutoodangu ehk 14 triljoni dollari piiri.

 „Võlg on nagu eskalaator,“ ütles ajalehele Telegraph HSBC panga ökonomist  Kevin Logan. „Eskalaatorilt on lihtne ümber pöörata ja sellelt maha astuda pärast esimest kolme sammu, kuid pärast seda muutub eskalaatorilt mahatulek märksa raskemaks.

Ning võlg kasvab päev päevalt USA rahandusministeerium teatas 13. aprillil et perioodil oktoober 10 - märts 11ulatus eelarvedefitsiit 829 miljardi dollarini, mida on rohkem kui aasta eest.

Samal päeval lubas president Barack Obama kahandada järgneva kaheteist aasta jooksul USA defitsiiti 4 triljoni dollari võrra, kahanedes tervishoiu- ja kaitsekulutusi ja tõstes makse.

Seda, et Standard & Poor'si teadet võeti osaliselt kui positiivset fakti näitab, et USA dollarit reitingu väljavaade kärpimine ei mõjutanud grammivõrdki. Samuti ei hakanud uudise peale kerkima ka USA valitsuse võlakirjade intressimäärad.
Ka täna on alustanud USA börs tõusvalt. Niisiis võis S&P näpuvibutusest juba abi olla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. April 2011, 16:58
Otsi:

Ava täpsem otsing