Ärimuinasjutt: Eesti nokia     

Anne Oja 22. aprill 2011, 14:25

Muinasjutu kanadest, sigadest, kitsedest, lehmadest ja teistest pudulojustest, kes äriideid välja mõtlema hakkasid, kirjutas Salme Põhikooli 4. klassi õpilane.

Äripäev avaldab 22.-24. aprillil seitse muinasjuttu, mis valiti parimate hulka Junior Achievemendi Eesti ettevõtlusmuinasjuttude võistlusel 2011.

Muinasjutt äriideedest kõlab nii.

Kord tehti koduloomade seas üritus nimega ÄRI. Kokku tulid kanad, sead, kitsed, lehmad ja ka teised pudulojused. Kõik loomad pidid tegema ühe äriettepaneku, just sellise, mis edendaks Eesti majandust. Soomlastel on ju oma „nokia“.

Sead otsustasid toota roosat värvi, sest nad ise olid ka roosad. Ka kanad tegid omaarust väga laheda ettepaneku. Nende looming oli muna. Teised ütlesid imestunult: „MUNA!!!“ See pole aus, kanad oskavad ju ise muneda. Kus siin on uus idee, kus on Eesti „nokia“?

Siis sead ja kanad läksid pahastena oma teed. Nüüdsest olid nad tülis.
Sead hakkasid mõtlema, kuidas roosat värvi teha. Üks siga pakkus välja, et rullime ennast paberi peal ja pigistame endast selle roosa värvi välja. Nii proovisid nad teha ja see ka õnnestus. Nüüd tuli uus mure. Kust saada värvitootmiseks palju sigu? Üks pakkus välja, et lähme sigalasse ja küsime abi. Moodustati osaühing koos sigalaga ja tootmine läks lahti. Küll oli ruigamist, röhkimist ja ähkimist! Toodanguks koguti viis liitrit higisegust roosat värvi.

Kanad mõtlesid ka ja üks puhevil sulgedega valjuhäälne kaagutaja tuli oma ettepanekuga lagedale. Paneme vee sisse liiva ja segame nii kaua, kuni sealt hakkab muna arenema. Proovisid ja see õnnestus. Nii hakkasid nad uusi mune tootma. Nende tootmine läks üle kivide ja kändude. Vaidluste ja kaagutamiste tagajärjel pidi äri vahepeal pankrotti minema. Kokku toodeti nii viis muna.

Siis hakkas võistlus läbi saama. Uhkustundega viidi oma majanduspaberid ja toodang korratajate kätte. Kanadel ja sigadel oli täpselt sama seis. Et keegi ei solvuks, kuulutati välja viik. Teistest pudulojustest ei saanudki asja, sest nad ootasid, et keegi mõtleb nende eest ja pakub mingi idee.

Nüüd panid sead ja kanad oma äri kokku ja hakkasid tootma roosasid mune. Eestimaal oli nende uudistoote järele suur nõudlus ja nende koostöö jätkub siiamaani. Kui neid just potti ei ole pistetud. Aga „nokiat“ ei ole Eestis veel leiutatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. April 2011, 13:37
Otsi:

Ava täpsem otsing