Ärimuinasjutt: Rebase äri

Anne Oja 22. aprill 2011, 09:03

Muinasjutu jänesest, karust ja rebasest, kes äri edukuses võistlema hakkasid, kirjutas Valga Gümnaasiumi 5. klass.

Äripäev avaldab 22.-24. aprillil seitse muinasjuttu, mis valiti parimate hulka Junior Achievemendi Eesti ettevõtlusmuinasjuttude võistlusel 2011.

Muinasjutt rebase ärist kõlab aga nii.

Ammu aega tagasi elasid paksu metsa sees kolm sõpra: jänes, karu ja rebane. Neil oli metsas igav, kuna midagi ei olnud ette võtta. Päevad läbi konutasid nad põõsaste vahel ja laisklesid. Lõpuks tuli jänesel hea idee, kuidas metsaelu vähegi põnevamaks muuta. Tuli lihtsalt korraldada ärivõistlus. Reeglid olid lihtsad: kelle äri on edukam, see võidab ja teised ehk kaotajad peavad tema äris nurisemata tööle hakkama.

Esimesena alustas muidugi jänes. Ta tegi oma äri kõrge männi otsa. Ta asutas nimelt uhkete soengute juuksuriäri. Jänes ootas päris kaua kliente, aga kedagi ei tulnud. Põhjuseks võis olla see, et keegi osanud nii kõrgele ronida. Ja kõikuv männilatv peletas pisut julgemadki maismaaelanikud eemale. Oravad küll korraks vaatasid sisse, aga läksid kohe ka ära oma toimetusi tegema. Linnudki lendasid pea püsti mööda, kuna nende arvates on nad niigi ilusad. Jänese äri suleti juba esimesel päeval.

Järgmine oli karu. Karu otsustas teha suure riidepoe. Ta tegi selle enda koopasse külalistetoa asemele. Karuemad küll tulid kaks päeva riideid vaatama, aga riided olid seal liiga moekad. Tavalised karuprouad ei osanud uhkete balliriietega midagi peale hakata. Rohkem oleks neil vaja olnud uusi kasukaid ja sooje tuhvleid. Teiste loomade jaoks olid karu poe riided lihtsalt liiga suured. Karu ise aga kiitis, et ta võidab võistluse, kuna tema äri oli lahti juba kaks päeva.

Viimane oli rebane, kes tegi kaupluse nimega Kisma. Ta oli kaval ja teadis, et süüa on talvel raske otsida ja tavaliselt kevadest sügiseni ei pruugigi midagi suurt hamba alla saada. Rebane tegi uhke avapeo ja ta poest võis leida kõik, mida süda ihkab. Kõik loomad olid huvitatud ja nende elu muutus kohe palju lihtsamaks. Nädala pärast oli äri ikka heas seisus, kuna iga päev käisid kliendid ja tegid sisseoste. Rebane oligi võitja ja karu oli selle üle muidugi väga kuri, aga ta ei tohtinud ju midagi öelda, sest kokkulepe on ikkagi kokkulepe.

Kui nad surnud ei ole, on karu kindlasti veel vihane ja Kisma ikka alles ja käive seal mitmekordne.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2011, 16:58
Otsi:

Ava täpsem otsing