Ärimuinasjutt: Seitse rahatähte ja Pankrot

Anne Oja 22. aprill 2011, 12:43

Muinasjutu seitsmest rahatähest, kelle äri pankrot ähvardas, kirjutas Tartu Kommertsgümnaasiumi 7. klass.

Äripäev avaldab 22.-24. aprillil seitse muinasjuttu, mis valiti parimate hulka Junior Achievemendi Eesti ettevõtlusmuinasjuttude võistlusel 2011.

Muinasjutt rahatähtedest kõlab nii.

Räägin teile kohe loo seitsmest rahatähest ja nende vanematest. Laste nimed olid 5 eurot, 10 eurot, 20 eurot, 50 eurot, 100 eurot, 200 eurot ja 500 eurot, emaks oli 500-kroonine ning isaks oli 1-kroonine.

Elasid kord seitse rahatähte ja nende vanemad. Kuna riigis toimus rahatähtede vahetus, sündisid kroonidel eurolapsed. Isa oli viimasel ajal muutunud väga laisaks, lohakaks ega viitsinud firma eest eriti hoolitseda, ema seevastu töötas seal päevad läbi, et raha teenida ja sellega peret ülal pidada. Lapsed olid ema ja isa üle väga uhked, aga nad kartsid ainult ühte asja – Pankrotti. Pankrot oli väga võimukas ja käis rahatähti kimbutamas, et sööb nad kunagi ära. Ühel päeval jäi ema raskelt haigeks, kõige selle töö ja vastutuse pärast. Lapsed hakkasid muretsema ja läksid Pankrotiga läbirääkimisi pidama, et ta annaks maksude tasumiseks ajapikendust ega sööks firmat ära. Pika keelitamise peale andis Pankrot neile viimase võimaluse. Lapsed panid pead kokku ja hakkasid mõtlema, kuidas maksude jaoks raha saada. Nad surfasid netis ja nägid põnevat kuulutust, mis kutsus lapsi võistlusel osalema. Võistkond, kes võidab, saab rahalise auhinna. Kõik lapsed olid firma päästmise nimel nõus pingutama. Nad teadsid, et firma on ema ning isa elutöö ja tähendab neile palju. Võistluse osalejatel tuli mõelda üks toode ja teha sellele reklaam. Lapsed sattusid vaimustusse ja hakkasid mingit erilist toodet välja mõtlema. Nad mõtlesid, et see peaks olema midagi praktilist ja millest oleks igapäevases elus kasu. Mõeldi ja uuriti mitmeid variante ja üheskoos otsustati, et kõige vajalikum oleks „Eurorobot”. „Eurorobot“ võimaldab inimestel automaatselt vahetada paberraha müntideks ja vastupidi. Lapsed alustasid projekti tegemisest ning arendasid seda teemat edasi, kuni jõudsid isegi maketi valmistamiseni. Nad hoidsid võistlust salajas ega rääkinud sellest mitte kellelegi.

Kuulutust olid lugenud ka dollarid, kes Ameerikast kohale lendasid ja esikohta jahtima hakkasid. Kuna aega oli vähe ja neil puudus kindel äriplaan, tegid nad eurodele ettepaneku koostööd teha ja äripartneriteks hakata. Eurod võtsid abi lahkelt vastu, sest mitmekesi oli rohkem ideid ja makett valmis linnulennul. Kui hakkas lähenema tööde esitamise tähtaeg, tekkis dollarites kadedus. Nad mõistsid, et eurode projekt on kindlat esikohta väärt, kuid nad ei tahtnud eurodega võiduraha jagada, vaid ihkasid kogu raha, au ja kuulsust endale. Nad läksid suurele pettusele ja valele, varastades idee ja maketi. Pettust avastades ei suutnud eurod oma kurbust ja pisaraid varjata. Nad loobusid ilusast unistusest päästa firma ja emale-isale suur üllatus valmistada. Eurod otsustasid üheskoos emale ja isale kõik algusest peale ära rääkida. Ema ja isa armastasid oma lapsi väga ning olid uhked oma laste üle, kes soovisid neid aidata ja leppisid pankrotiga. Nad olid lastele õpetanud, et tähtsam on ausus ja iseendaks jäämine kui pettuse ja valega saavutatud au ning kuulsus. See ei tee kunagi õnnelikuks.

Võistlus jõudis lõpule ja kõikide võistkondade tööd olid esitatud, oli aeg astuda komisjoni ette töid esitlema ja kaitsma. Dollarid ei vääratanud kordagi, kõik oli suurepärane ja sujus ladusalt. Nende idee, projekt ja makett meeldisid kohtunikele. Neil paluti robot käivitada ja näidata, kuidas see töötab. Nüüd olid dollarid aga suure jama sees. Selle peale ei tulnud keegi neist, et uurida, kuidas robotit käima panna. Nad punastasid ja tõmbusid suurest häbist kohtunike ees kössi. „Eurorobot“ ei töötanud. Dollaritel ei olnud pääsu, nad tunnistasid, et varastasid idee ja maketi eurodelt. Kohtunikud helistasid eurodele, kohale ilmus seitse tublit ja innukat last. Selgus, et eurod olid olnud dollaritest kavalamad. Üks vendadest avaldas saladuse, et oli mõelnud turvaseadmele, mis tagab nende töö autorluse kaitse. Ta oli lisanud pin-koodi, mida teadis üksnes tema ja see käivitaski roboti. Kõik olid tema nutikusest vaimustuses. Dollarid diskvalifitseeriti võistluselt ja nad pidid häbiga tagasi Ameerikasse lendama. Eurod saavutasid võidu ja maksid ära firma võlad. Paljud poed tahtsid seda toodet kohe tellida. Eurode perekond asus seda robotit tootma. Toode kogus kuulsust üle kogu maailma ning firma sai suure kasumi. Sellest ajast peale hakkas isa jälle väga töökaks ja Pankrot jäi pika ninaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. April 2011, 08:36
Otsi:

Ava täpsem otsing