'Ameerika ajastu' viimane peatükk

Fredy-Edwin Esse 26. aprill 2011, 00:00

Esimest korda on Rahvusvaheline Valuutafond teatanud aja, mil Hiina tõusmisega maailma suurimaks majanduseks lõpeb "Ameerika ajastu". Mis saab siis dollarist ja USA võlakirjadest?

Hiina peagi suurim majandus. Hiljuti avaldatud prognoosi kohaselt ütleb IMF, et Hiina majandus tõuseb Ühendriikidest mööda juba viie aasta pärast - aastal 2016. See aga ei tule hea uudisena USA-le, kus poliitikud võitlevad eelarveprobleemidega. Selline areng heidab veelgi enam varje nii USA dollarile kui ka riigi hiiglaslikule võlakirjaturule, mis on mitmeid kümnendeid nautinud enda privilegeeritud staatust maailma võimsama riigi hõlma all.

See prognoos võib paljusid inimesi ja ökonomiste üllatada, sest arvatakse, et USA loovutab enda koha alles paarikümne aasta jooksul. Erinevus tuleneb sellest, et tavaliselt võrreldakse riikide sisemajanduse koguprodukti, kasutades praegusi valuutakursse, mis võivad aga iga hetk muutuda ning Hiina jüaani kurss on teadagi kunstlikult madal. IMFi analüüsis aga arvestatakse raha reaalset ostujõudu, kasutades ostujõupariteeti (PPP). Ostujõupariteet väljendab valuuta tegelikku ostujõudu ja erineb ametlikust valuuta vahetuskursist.

USA varad kannatavad. PPP alusel kasvab Hiina majandus selle aasta 11,2 triljoni dollari pealt aastaks 2016 19 triljonile dollarile. USA majandus kasvab samal ajal 15,2 triljonilt dollarilt 18,8 triljonile. Sellega väheneks USA osakaal maailmamajanduses 17,7%ni, mis oleks kaasaaja kõige madalam näitaja. Hiina oma tõuseks 18%ni ja kasvaks edasi. Võrdluseks võib tuua, et kõigest 10 aastat tagasi oli Ühendriikide majandus Hiina omast kolm korda suurem.

IMFi prognoos vaid kinnitab minu arvamust, et USA võlakirjadest tasub eemale hoida ning kasulik oleks panustada dollari vastu. Kindlasti kestab edasi USA eelarvekärbete problemaatika ning maailma suurima majanduse tiitli kaotamisel USA nõrgenemine vaid hoogustub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing