Ehitusettevõtte raskused kasvasid üle pea

Alyona Stadnik 27. aprill 2011, 00:00

Water Ser Lõuna-Eesti juhatuse esimees Janek Läänerand ei soovinud selgitusi anda. "Tänan küsimuste eest, aga kogu info, mis praegu avalikustamisele kuulub, on leitav meie koduleheküljelt," vastas Läänerand kirja teel.

Koduleheküljel põhjendab Water Ser Groupi juhatuse liige Andres Pürg raskusi rahvusvahelise finantskriisiga, mis 2009. aastal Eestisse jõudis. "Majandusliku tõusu perioodil oli OÜ Water Ser Group kasutanud olulisel määral oma turupositsiooni parandamiseks erinevaid finantsvõimenduse vahendeid. Majanduslanguse sügavaimal perioodil 2010. aastal hakkasid ettevõtet kiirelt ja tugevalt survestama nii üldine ehitusturu langus kui ka laenu- ja liisingukohutuste teenindamise kohustus," seisab kodulehel. Veel toob Pürg põhjusena turulanguse tõttu kasvanud konkurentsi, mis viis hinnad alla. Ja selle, et Eesti turule on sisenenud tugevaid rahvusvahelise taustaga ettevõtteid.

Pürg jäi eile telefonis napisõnaliseks. "Üldine seis on turul näha, ega siin midagi erilist välja tuua pole," ütles Pürg. Tema sõnul on ka teised tütarettevõtted raskes olukorras. "Kõik ehitusettevõtted on mures oma käekäigu pärast," sõnas Pürg.

Miks osaleti veel hiljuti riigihangetel? "Mulle isegi ei meenu, kus Water Ser Lõuna-Eesti viimati osales. Kui te nii ütlete, siis järelikult osales. Ma ei ole igapäevase tegevusega kursis," märkis Pürg. Ta ei osanud rohkem küsimustele vastata ning soovitas helistada Janek Läänerannale.

AS Tallinna Vesi on teinud koostööd nii Water Seri kui ka Water Ser Lõuna-Eestiga torustike ehitusel. Tallinna Vee avalike suhete juhi Priit Kofi sõnul on objektid olnud erineva keerukusastmega ning seetõttu ei oleks kohane anda ühest hinnangut koostööle.

Koff lisas, et seoses Tallinna kanaliseerimise lõpuleviimisega on torutööd Tallinnas juba tehtud, kuid mõnel pool, seoses raskete talveoludega, jäid pooleli haljastustööd ja teekatete taastamine. "Seda veel täpsustatakse, kuidas edasi liikuda ning kas ja kes peaksid need tööd lõpule viima - kas Water Ser või Water Ser Lõuna-Eesti või keegi muu," ütles Koff.

Tartus katab tegemata tööd pangagarantii. ASi Emajõe Veevärk juhatuse liikme Andres Aruheina sõnul peaks Water Ser Lõuna-Eesti kõik projektid ja tööd olema tehtud. "Võib-olla on pooleli vahetööd, aga põhitööd on neil tehtud," kommenteeris ta. Emajõe Veevärgil on olemas pangagarantiid ja kui Water Ser Lõuna-Eesti töid ei lõpeta, siis lõpetatakse need pangagarantiiga. "Nende pankrot meid otseselt ei mõjuta," lausus ta.

Aruheina sõnul olid kõik ettevõtted, kes eelmisel aastal neile riigihanke pakkumise tegid, pankroti piiri peal. "Meie jälgisime, et riigi ja muud maksud oleksid makstud," sõnas ta.

Aruheina sõnul tegi Water Ser töid normaalsel tasemel. "Oli vigu, mis on talvel külmaga välja tulnud. Aga seda on igal ehitajal," rääkis ta. Aruhein lisas, et nad parandasid vead ise ära, kuna ettevõtte ei reageerinud 24 tunni jooksul, ja hiljem esitasid firmale nõude.

"Lõuna-Eesti on ainsana kirjalikult teatanud, et esitavad pankrotiavalduse, aga palju kuulujutte liigub ka nende teiste tütarettevõtete kohta," lausus Aruhein.

Haanja vallavanema Juri Gotmansi sõnul kandideeris Water Ser Lõuna-Eesti neil talvel riigihankel, aga ei osutanud võitjaks, sest pakkus kõrgeimat hinda. "Talvel, kui ettevõte esitas oma dokumente, olid need korras. Võlgnevusi maksuameti ees ei olnud," rääkis Gotmans.

Kuremaa Enveko ASi juhi Margus Manguse sõnul on ettevõte ka nende riigihangetel osalenud. "Õnneks ei ole võitnud. Kui neil on praegu probleeme, siis on tore, et meil ei ole," sõnas ta.

Põlva Vesi ASi juhi Olev Elmini sõnul on neil kõik tööd lõpetatud. "Praegu on kaheaastane garantiiaeg, selleks on meile antud pangatagatised. Kui midagi juhtub, siis meie võimalikud nõuded on lepingutega kaetud," lausus Elmin.

Meil olid probleemid kaks aastat tagasi Water Ser Lääne-Eesti ASiga. Ettevõte võitis Haapsalu Suur-Lossi tänava kanalisatsiooni rekonstrueerimise hanke. Skeem oli selline, et ta vahendas selle võidetud riigihanke Eurodig OÜ-le, kes omakorda vahendas KVH Estonia OÜ-le.

KVH Estonia OÜ projektijuht Urmas Käo tellis Rimitax OÜ-lt kopateenust. Leppisime hinnas kokku. Töö tegime ära ja küsisime raha. Öeldi, et läheb natuke aega. Tol ajal oli Water Ser Groupi projektijuht Neeme Püss, kes on ennegi neilt töid tellinud. Ta rahustas meid maha ja lubas raha, aga siiamaani ei ole saanud. Kogu ettevõttes on probleeme. Tallinnas Viimsis on nad ka projektide eest võlgu jäänud KVH Estonia OÜ kaudu.

Water Ser Lääne-Eesti AS jäi kunagi ka Pärnu linnale võlgu liiva eest. Ettevõte on meile kokku võlgu 539 340 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing