Rein Rannap soleerib ERSO ees

Kersti Inno 29. aprill 2011, 00:00

Rein Rannap esitab täna koos Eesti riikliku sümfooniaorkestriga oma 1980. aastal loodud teose "Concerto grosso in un movimento".

Loo tellis dirigent Paul Mägi Eesti Raadio kammerorkestri kontserdiks. Pealkiri oli tookord "Noortekontsert" ja selle all kõlab ta raadiost sageli tänini.

Sel perioodil kirjutas Rein Rannap peamiselt pop- ja rokklaule, naiivseid ja lastepalu klaverile ning esines improvisatsiooniliste soolokavadega, kus eriline rõhk oli meditatiivsetel ja minimalistlikel helimaalingutel, mida ta hakkas kutsuma seisundimuusikaks.

"Selline tunnetuslaad oli aluseks ka täna ettekandele tuleva teose loomisel. Seisund on siin küll tantsuline, kuid ikkagi paigalseisev - tants käib ühe koha peal," selgitas Rannap.

Samas lähtub tema esimene orkestrile kirjutatud teos, mis muide kaheksa aastat pärast loomist Neeme Järvi juhatusel Ameerika mandrile jõudis, ka barokkmuusika eeskujudest.

Balleti ja sümfoonia jooni ühendav teos. Nii nagu täna on ka kõigil varasematel ettekannetel kõlanud tšelesta- ja klavessiinipartii autori enda esituses.

Veel tuleb ettekandele Eino Tambergi 1959. aastal loodud "Ballett-sümfoonia" (op. 10), mis on Eesti muusikas esimene tänapäevaste tegelastega ballett ning omas ajas mitmest aspektist uudne.

Teos on loodud omapärases žanris, mis ühendab endas balleti ja sümfoonia jooni ning, nagu tolleaegne ajakirjandus seda reklaamis, sobib muusika esitamiseks nii kontserdi- kui ka teatrilaval.

Teose muusikat esitati esimest korda Eesti Raadios 11. jaanuaril 1960. aastal, Eesti Raadio sümfooniaorkestrit dirigeeris Roman Matsov.

See oli juhus, et teose kirjutamise ajal viibis Tallinnas toona oma karjääri alguses olnud dirigent Kurt Masur, juhus oli ka see, et Roman Matsov ta Eino Tambergiga kokku viis.

Ettekandeid üle Euroopa. Igal juhul rändas "Ballett-sümfoonia" partituur Schwerini ning teose ametlik esiettekanne - pealkirja all "Jugend" ("Noorus") - toimus 10. märtsil 1960 Saksamaal Schwerini riigiteatris Kurt Masuri dirigeerimisel.

Vanemuise lavalaudadele jõudis teos pool aastat hiljem. Riia ooperiteatris mängiti seda esimest korda 1962., Estonias aga alles 1963. aastal.

1962. aastal võitis Tamberg "Ballett-sümfoonia" eest I preemia noorte heliloojate üleliidulisel konkursil.

Muusika kui väärtustele rõhuja. Kontserdi avalugu "Credo" aga pärineb kuulsaimalt läti heliloojalt Peteris Vasksilt. "Credo" tellija oli Bremeni filharmooniaühing ja selle esiettekanne toimus 26. aprillil 2010 Bremeni filharmooniaorkestri ja dirigent Markus Poschneri esituses.

"Me elame raskel ajal. Inimeste-, rahvuste- ja religioonidevaheline sallimatus ja viha aina kasvavad. Tarbimiskultus on kõrvale heitnud ideaalid ja senised väärtushinnangud. Mida peaks sellises situatsioonis tegema helilooja? Mina usun, et rohkem kui iial varem on vaja rääkida harmooniast, ideaalidest, usu ja armastuse jõust," on helilooja Peeter Vaskis teose ideed kommenteerinud.

Orkestrit juhatab kontserdil noor läti dirigent Ainars Rubikis, kes on III rahvusvahelise Gustav Mahleri nimelise dirigentide konkursi (2010) võitja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:13
Otsi:

Ava täpsem otsing