Inflatsioon survestab Euroopa Keskpanka

Sirje Rank 01. mai 2011, 15:48

Tuleval neljapäeval Helsingis koguneval Euroopa Keskpanga nõukogul tuleb otsustada, kas anda turule signaal, et inflatsiooni ohjamiseks on euroala järgmist intressimäärade tõusu oodata juba juunis.

Eurostati reedel avalikustatud esialgsel hinnangul kiirenes inflatsioon euroalal aprillis 2,8%-le märtsi 2,7%-lt, mis on kahe ja poole aasta kiireim tempo. Number ületas analüütikute ootused ning hälbib tugevalt keskpanga eesmärgist hoida hinnatõus allpool 2% piiri.

„Euroopa Keskpangal tuleb intressimäärad tõsta kõrgemale, kui turud eeldavad, et ohjeldada euroalal kasvavat inflatsioonisurvet,“ nentis maailma suurima võlakirjafondi PIMCO fondihaldur Andrew Bosomworth Saksa ajalehes Börsen-Zeitung. "Majanduskasvu ja inflatsiooniootuste valguses on keskpanga baasintressimäär liiga madal.“

Eelmisel nõupidamisel otsustas Euroopa Keskpank üliodava raha poliitikat muuta ning tõsta esimest korda kolme aasta jooksul baasintressi määra 0,25 baaspunkti võrra. Turud ootavad tänavu veel vähemalt kahte intressimäärade tõusu 1,75%-le. Société Générale’i analüütik Michel Martinez prognoosib euroala baasintressiks aasta lõpus 2%.

See on tugev kontrast USA ja Jaapani keskpangaga, mis ei kiirusta intressimäärasid nullist tõstma, andes põhjust euro tugevnemiseks võlakriisist hoolimata. Aprillis tugevnes euro USA dollari suhtes 4,6% ja kauples reedel tasemel 1,4816 dollarit eurost.

Inflatsiooni kiirenemise peapõhjuseks on nafta hinna tõus, mis õõnestab firmade ja tarbijate ostujõudu ning tulevikuoptimismi. Kuue kuuga on nafta hind kerkinud 38%. Keskpanga peamine kartus on, et kiirenenud inflatsioon toob kaasa palkade ja hindade tõususpiraali. Ka märtsis euroala kiireima inflatsiooniga Eestis nõuavad ametiühingud miinimumpalga tõusu.

Murettekitav on, et inflatsioon pole probleem eelkõige tugeva kasvuga Saksamaal, vaid ka kiduva kasvuga riikides nagu Itaalia ja Hispaania. Viimane teatas reedel tööpuuduse kasvust juba 21,3%-le. Itaalias kiirenes inflatsioon aprillis 3%-le ning Hispaanias 3,5%-le. Samas on oht, et kui keskpank intressimäärasid tõstab, muutub nende niigi raskustes riikide majandusolukord veelgi raskemaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. May 2011, 15:48
Otsi:

Ava täpsem otsing