Päike, tuul ja vihm piitsutavad sissepääsu

Ago Soomre 02. mai 2011, 00:00

Välisuks asub meie kliimavööndis üsnagi karmides tingimustes: ühelt poolt on Eestis kuiv ja soe, teiselt poolt niiske ja külm, lisaks mõjutavad päike ja lumi, lausvihm jne.

Et välisuks võimalikult kaua kasutuskõlblik ja nägus püsiks, tuleb seda kindlasti mõistliku suurusega varikatusega kaitsta.

Samuti nõuab uks aeg-ajalt kontrollimist ning vajalikke reguleerimisi või viimistlust puudutavaid parandustöid, kui ilmastik sellega jõudu on katsunud. Hoolduse mõttes on heledat tooni värvitud uksega mõnevõrra lihtsam kui tumedaga.

Haapsalu Uksetehas toodab välisuksi välisviimistluse poolest kas värvituna või tekapuuspooniga kaetuna.

Tekapuuspooniga uks on tehases kaetud toonitud kaitsevahendiga, kuid kasulik oleks pärast paigaldust sellele veel kaitsekiht peale kanda. Olenevalt ilmakaarest ja kaitstusest varikatusega nõuab uks kord aastas või kord paari aasta tagant kindlasti kaitsevahendiga värskendamist.

Ukse vargakindlus sõltub põhiliselt küll valitud lukust ja hingede turvatasemest, kuid päris sissemurdmiskindlaks pole tõenäoliselt võimalik ühtegi puitust teha. Varaste eest peaks kaitsma ikka ka valvesignalisatsioon.

Metallist välisuks on mõnevõrra ilmastikukindlam ja konstruktsioonilt tugevam, kuid tõenäoliselt jääb puituksele alla helikindluses ja soojapidavuses. Samuti pole metalluks eriti eelistatud valik eramajade puhul.

Levinumaid vigu välisuste paigalduses on seotud lengidega.

N-ö propellerisse paigaldatud lengid loovad visuaalse kujutuse, nagu oleks uks väändunud, ning see ei sulgu korralikult.

Samuti on oluline lengide püsivalt tugev kinnitus hoone konstruktsiooni külge, kuna välisuks on küllaltki raske ning halva kinnituse korral annab kinnitus järele ja ukse sulgumine on takistatud.

Korralikud välisuksed on varustatud kahes suunas reguleeritavate hingedega, mis võimaldavad väiksed paigaldusvead kiiresti parandada ning ukselehed korralikult käima saada.

Samas võib paigaldusvigade parandamiseks tehtud ukselehe reguleerimine mõjutada ebasoodsalt ukselehe asendit lengis, mis omakorda halvendab välisukse sooja-, heli- ja veepidavust. Seega on välisukse kvaliteetne paigaldus tähtis ukse kõigi funktsioonide täitmisel.

Sageli arvavad inimesed, et kui nad on ostnud puidust välisukse, siis peab see vastu pidama kõigele, hoolimata sellest, kuidas uksega käitutakse. Nii see ei ole. Välisuksele mõjuvad halvasti nii kaitsva varikatuse puudumine, koristamata ja sulav sügav lumi ukse ees, avatud olekusse jätmine vihma käes kui ka füüsiliselt kahjustatud kaitsepinna (näiteks värvi) tähelepanuta ja parandamata jätmine.

Halvasti mõjub ka see, kui välisukse taga asub ventileerimata ja niiske ruum, kus lumistest jalanõudest sulav niiskus kondenseerub välisuksele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing