Buffett usub Ameerikasse

Romet Kreek 03. mai 2011, 00:00

Kuigi Warren Buffett analüüsib ettevõtteid, ei anna ta aktsiatele soovitusi, kuid üks on selge - kui ta neid annaks, siis USA saaks tugeva ostusoovituse, kirjutas Reuters. Investorid, kes läksid Omaha oraaklit kuulama, ei pidanud pettuma, humoorika jutuga guru hiilgas taas. Ükskõik, kui halb ei ole majandus või eelarvepuudujääk või kui poliitiliselt lõhestunud on USA, on USA ikka hea koht, kus elada ja töötada, ütles Buffett.

Buffett rääkis Reutersile, et Standard & Poor'si otsus muuta USA tippkrediidireitingu AAA reitingu väljavaade negatiivseks oli enneaegne, kuna USA valitsus laseb võlga välja vaid USA dollarites ja saab lihtsalt trükkida raha juurde, kui see on hädavajalik.

"USA ei tagane ühestki finantskohustusest," ütles Buffett. "Uskuge mind, meil ei ole krediidiriski."

USA dollari suhtes ei olnud Buffett sama optimistlik. Aja jooksul dollar nõrgeneb, nagu ka teised valuutad, mis on ka põhjuseks, miks Berkshire ei armasta USA valitsuse võlakirju, küll aga hoiab Buffett neid veidi enda portfellis.

Buffettilt küsiti, et mida ta arvab võimalusest, et Kongress ei luba suurendada USA võlalimiiti. Ta vastas, et see oleks USA seaduseloojate ajaloo suurim rumalus.

USA pankade kasumlikkus kahaneb. Pangandusse suhtub Buffett positiivselt, kuid ootab tulevikus pankade kasumlikkuse langust. USA panganduskriisi võimalikkust peab Buffett väga väikeseks. Ettevõttel on suured osalused Wells Fargos ja U.S. Bancorpis.

"USA pankade kasumlikkus kahaneb minu vaate kohaselt tulevikus võrreldes selle aastasaja algusega," ütles Buffett. "Selleks on väga oluline põhjus - võimenduse vähendamine. Ühiskonnale on see tõenäoliselt hea, kuid halb pankadele, kes kasutavad võimendust intelligentselt."

Küll aga oli tema äripartner Charlie Munger pessimistlik Euroopa suhtes, kus Euroopa valitsuse võlakirjade kriis võib jätkudes Euroopa pankadele negatiivselt mõjuda. Võrreldes USAga on Euroopal põrgulikud probleemid.

Kulla ostmist peab Buffett kellegi veelgi rumalama otsimiseks. Ta ütles, et kui ta esmakordselt ostis Berkshire'i aktsiat, maksid need ¾ untsi kulda tükist. Praegu maksab Berkshire'i A aktsia umbes 125 000 dollarit ja unts kulda maksab umbes 1560 dollarit. Arvutage ise, kas kulla ostmine oli mõistlik!

Ettevõtte kasum kahanes. Ühes aktsionäride üldkoosolekuga, kus Buffett raputas endale tuhka pähe seoses Sokoli Lubrizoli ostmise skandaaliga, avaldas ettevõte ka esimese kvartali majandustulemused. Puhaskasum kukkus aastataguselt 3,63 miljardilt dollarilt 1,51 miljardile dollarile. Pea kõikide äride tulemused paranesid, v.a kinnisvaraga seotud. Kindlustussegment teenis 821 mln dollari suuruse kahjumi. Jaapani maavärin läks ettevõttele maksma 821 mln dollarit, Uus-Meremaa maavärin 412 mln dollarit ja Austraalia üleujutused 195 mln dollarit. Tavaliselt on seltsidele halvim kvartal kolmas kui on orkaanide hooaeg. Mullu samal ajal sai ettevõte 1,3 miljardi dollarilise kasumi kindlustuslepingute sõlmimisest. Tänavu jõutakse parimal juhul nullkasumlikkuseni.

Kindlustus jõuab selts parimal juhul tänavu nullkasumlikkuseni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing