Olympic lahkub Rumeeniast

Kadrin Karner 03. mai 2011, 00:00

Olympic Entertainment Groupi teatel müüb ta kõik tütarettevõtted Rumeenias Iisraeli eraettevõtjale ja lahkub riigist kokku 2,5 miljoni eurose kahjumiga. Tehingu hind oli 0,5 miljonit eurot.

OEG aktsiale mõjub Rumeeniast lahkumine lühiajaliselt negatiivselt, ütles LHV analüütik Nils Vaikla. "Kaugemat tulevikku silmas pidades on kahjumliku ärisegmendi sulgemine aga tervitatav otsus, mis mõjub Olympicu tulemustele pikas perspektiivis pigem positiivselt," lisas ta.

Vaikla sõnul oli OEG Rumeenia turult lahkumine ettevõtte ärisegmendi tulemusi vaadates õige otsus, millega topiti kinni kahjumit toov auk struktuuris. "Rumeenia turule sisenes Olympic 2007. aastal, pärast seda on ettevõttel vaid korra õnnestunud kvartal väikses ärikasumis lõpetada," selgitas analüütik. Vaikla sõnul tegutses Olympic Rumeenias küllaltki keerulises ärikeskkonnas, mistõttu poleks lähiaastatel tõenäoliselt püsivasse kasumisse jõutud.

Turg ootas esimeses kvartalis Olympicult puhaskasumit, kuid pärast 2,5 miljoni euro suurust erakorralist kahjumit prognoosib LHV, et ettevõtte kvartali lõpptulemus jääb kõigest kasumi piirimaile.

"Ikka suletakse kahjumlikke üksusi". OEG väikeaktsionär Erko Kundla ei suhtu OEG Rumeenia tütarettevõtete müüki ja turult lahkumisse sugugi halvasti. "Ikka suletakse kahjumlikud üksused. Teinekord on targem kiirelt reageerida ja varem tagasi tõmbuda, kui et veri ninast väljas ikka edasi trügida, et äkki ükspäev läheb kasumisse," rääkis ta. Aktsia hind Kundla hinnangul selle tehingu peale langema kindlalt ei pea.

Kundla on ka ise Rumeenias investeerimisvõimalust otsinud. "Tean, et sinna on ka päris paljud eestlased investeerinud, aga kõigil neil on jamasti nendega investeeringutega," nentis ta. Kundla arvates loodavad paljud teist korda ära kasutada keskkonda ja teadmisi, mida nad Eestis õigel ajal kasutada ei osanud.

Eduka äri ajamise muudab Kundla sõnul Rumeenias keeruliseks majanduskriis. Kultuuriliselt peab ta Rumeeniat Läti, Leedu või Ukrainaga sarnaseks. "Rumeenia oli täiesti normaalne koht. Mõni asi, nagu taksode süsteem, on arusaamatu, aga seal on selline äratundmisrõõm, nagu oleks sattunud kümme aastat ajas tagasi," rääkis ta.

OEG aktsiaid Kundla müüa ei plaani, juurde osta samuti mitte. "Ma ei kavatse midagi teha, sest hilja juba. Turg reageerib kiiresti ja kui sa esimese viie minutiga pihta ei saa, oled juba rongist maas."

OEG väikeaktsionär Tõnu Toompark vastas Äripäeva kommentaaripalvele omapoolse küsimusega. "Kas see on üllatus, et eestlased Bulgaarias ja Rumeenias peksa saavad?"

"Kas iga kahjumi pärast peab minema jooksma?" Kuna OEG-l ei läinud Rumeenias kõige paremini, ei üllatnud Toomparki, et sealt otsustati ära tulla. "Lugesin uudistest, et kahjumlik äriüksus pandi kinni. See pole ju paha. Teine asi on laiem taust. Kas iga kahjumi pärast tuleb kohe minema joosta või tuleks mõelda selle peale, et ettevõte võiks läbi majandustsüklite vastu pidada," arutles ta.

OEG läks Rumeeniasse neli aastat tagasi, kui omandas sealse juhtiva kasiinooperaatori Empire International Game Worldi ostuga kolm mängusaali. Siis pidas Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil OEG sammu positiivseks.

Äripäeva kirjutas mõnda aega tagasi, kuidas Rumeenia kinnisvaraturule ligi 9 miljonit eurot paigutanud Eesti võlakirjainvestorid pöörasid tülli projekti juhtidega, kes nõuavad investoritelt maade riismetes väärtustest hoolimata kiiresti lisaraha juhtimistasude väljamaksmiseks. Järgmise aasta lõpuni on raskustes projektil eelarve järgi kulusid ligi 1,2 miljonit eurot, sellest kaks kolmandikku on juhtimistasu.

Äripäevale teadaolevalt on investorite hulgas lisaks rahakatele Swedbanki privaatklientidele näiteks Amserv Grupi üks omanikest Raivo Aavisto, Hansapanga asutaja, rantjee-elu elav Toomas Sildmäe, Tallinki tütarfirma HTG Invest juht Eno Saar ja Thulema asutaja August Kull. Investorite täielikku nimekirja ei tea aga isegi investorid ise, projekti juhid ei soostu seda avaldama, kuigi olulisi otsuseid saab teha ainult 100% investorite nõusolekul.

Investorite hulgas on ka projekti üks eksjuhte Peep Aaviksoo, kes esimese sarnase projekti suure kasumiga lõpule viis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing