Hiinlased vallutavad Rootsi autotootjaid

Fredy-Edwin Esse 04. mai 2011, 00:00

Üllatava pöördena terves selles peadpööritavas "Saabi-saagas" selgus eile, et maffiasidemetega Vene ärimehe asemel lööb Saabi omanik Spyker Cars käed hiinlastega. Hiinlastel raha on ning hetkeks lõi kaua pilve taga püsinud päike Saabi pea kohal särama.

Hiina turg nüüdsest valla. Hollandi autotootja Spyker Cars teatas börsile, et Saab Automobile on sõlminud 150 miljoni eurose koostööleppe Hiina Hawtai Motor Groupiga. Kokkuleppe järgi investeerib Hawtai 120 miljonit eurot maksimaalselt 29,9protsendise osaluse eest Spykeris ja pakub 30 miljoni eurost vahetuslaenu Saabile.

"Partnerlus Hawtaiga võimaldab Saabil ühelt poolt jätkata oma äriplaani ning teiselt poolt võimaldab Saab Automobile'il siseneda Hiina turule ja luua tehnoloogiakoostöö tugeva Hiina tootjaga," teatas Spykeri tegevjuht Victor Muller avalduses.

Strateegiline koostöö Hiinas tähendab Saabile koostööd tootmises, tehnoloogia arendamises ja turunduses. Vahetuslaenu pikkus on kuus kuud, aastane intressimäär 7% ning aktsia vahetushind on 4,88 eurot.

Tulevik senisest kindlam. Kindlasti on see hea uudis võrreldes varasema stsenaariumiga, kui Saabis oleks pidanud 29,9% osaluse omandama väidetavalt maffiasidemetega Londonis elav Vene ärimees Vladimir Antonov.

Erinevus ei tulene ainult hiinlaste ja venelase taustast, vaid ka võimalustest. Antonovi varanduseks hinnatakse 300 miljonit dollarit, samas kui hiinlaste kapitali kaasamise võime on märksa suurem. Lisaks on Antonovi näol tegu lihtsalt autofänniga, kes pakuks ühekordset raha. Hawtai on Saabile tehnoloogiapartner, kes lisaks avab ukse maailma suurimale autoturule Hiinas.

Lõpuks paistab Saabi tulevik märksa helgem, sest Spyker ise on ilmselgelt liialt väike firma Saabi juhtimiseks ja hiinlaste raha kindlustab sarnaselt Volvoga teisegi Rootsi autotootja tuleviku. Investorid tervitasid samuti uudist, kaubeldes Spykeri aktsia eile 16% kallimaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing