Konkurentsiõigus kaitseb kõiki turul tegutsejaid

Andres Suik 04. mai 2011, 00:00

Riigikohus tegi aprillis äärmiselt olulise pretsedenti loova otsuse konkurentsiseaduse tõlgendamise osas. Selle otsuse kohaselt on konkurentsiseaduse eesmärk tagada aus konkurents ja kaitsta turgu tervikuna, mitte vaid konkreetseid lepingupartnereid.

Konkurentsiseadus kaitseb konkurentsi kui turumajanduse toimemehhanismi. Tegemist oli vaidlusega, kus elektriturul tegutsev äriühing nõudis Eesti Energia Narva Elektrijaamadelt (turgu valitseva seisundiga elektri müüjalt) kahju hüvitamist. Kohtud tuvastasid, et elektri müüja rikkus konkurentsiseadust (paragrahv 16 p 4 ja 6; kokkuleppe sõlmimise eelduseks tingimuse seadmine, et teine pool võtab kokkuleppe objektiga mitteseotud lisakohustusi ning põhjendamatu keeldumine elektri müümisest).

Ringkonnakohus jättis aga kahjunõude rahuldamata, kuna leidis, et viidatud konkurentsiseaduse sätete rikkumisel puudus selline seos hageja kahjuga, mis oleks konkurentsiseaduse normide kaitse-eesmärgiga hõlmatud. Kahju nõudjal puudus lepinguline suhe elektri müüjaga ja kahju tekkis hagejale seetõttu, et müüjapoolsete elektritarnete katkestamise tagajärjel pidi hageja enda kohustuste täitmiseks ostma kolmandatelt isikutelt elektrit planeeritust tunduvalt suuremas koguses ja kõrgema hinnaga. Ringkonnakohus leidis, et selline "kaudne" seos ei ole kahju hüvitamise nõude tekkimiseks piisav, kohtu arvates sai konkurentsiseaduse rikkumisest kahju tuleneda üksnes müüja otsestele lepingupartneritele.

Riigikohus aga tühistas 20. 04. 2011 otsusega (nr 3-2-1-19-11) ringkonnakohtu otsuse. Riigikohus ei nõustunud ringkonnakohtuga, nagu puudunuks põhjuslik seos tekkinud kahju ja elektri müüja käitumise (tarnete peatamise) vahel. Riigikohus ei nõustunud ringkonnakohtuga ka selles, et praegusel juhul ei saanud hagejal tekkida puhtmajanduslik kahju, mis oleks müüja poolt rikutud konkurentsiseaduse normide kaitse-eesmärgiga hõlmatud.

Laiemalt võttes on riigikohtu otsuse peamine tähendus selles, et see andis konkurentsiseaduse põhimõttelise tõlgenduse, mis edasistes suhetes võib oluliselt mõjutada kõiki turul osalejaid. Riigikohus rõhutas, et konkurentsiseaduse eesmärk on muu hulgas tagada aus konkurents ja kaitsta turgu tervikuna, mitte vaid konkreetseid lepingupartnereid. Konkurentsideliktide puhul kaitstakse kõigi turul osalejate majanduslikku huvi.Kuna kõrgeima kohtu tõlgenduse kohaselt kaitseb konkurentsiseadus kõigi turul osalejate huve, tuleks selle faktiga arvestada nii potentsiaalsetel konkurentsiseaduse rikkujatel kui ka neil, kelle suhtes ausa konkurentsi reegleid rikutakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing