Eesti tööstus otsib uusi väljakutseid

Tauno Otto 05. mai 2011, 00:00

Olukord Eesti masinatööstuses on hea, suurenenud on käive, maksulaekumine ning eksporditulu. Eesti töötlev tööstus on jõudnud kriisieelsele tasemele ja annab peamise osa Eesti eksporditulust, kuid meil võiks olla kaks korda rohkem tööstusettevõtteid. Hoogu on aga juurde vaja.

Eesti töösturid seisavad teelahkmel - kas tulevikus on tootmine suunatud odavatele ressurssidele või tugineb see teadmistepõhistele innovaatilistele tehnoloogiatele.

Uute tehnoloogiate kasutamisoskus on võtmeks. Tehnoloogiad arenevad maailmas väga kiiresti ning neid on vaja osata kasutada. Näiteks vajatakse väga lasertehnoloogial põhineva keevitusprotsessi spetsialiste, keda meil veel ei koolitata. Partnereid saame leida Eestist ja mujalt maailmast, kui meil on oskus ja valmidus uusi tehnoloogiaid kasutada.

Eesti ettevõtted pole nigelamad kui meie põhjanaabrite omad. Siiski, on vaja tihedat suhtlemist ettevõtjatega, kuidas edendada uute tehnoloogiate ulatuslikumat kasutuselevõttu. Näiteks masinaehitajatel on küsimus, millises suunas edasi liikuda - osalemine kosmose- ja lennukitööstuses, väikelaevaehituses, plasti-, nanotehnoloogilises tööstuses.

Teadus peab olema rakendatav. Üks võimalusi Eesti töötleva tööstuse arendamiseks on klastrid. Ehk siis erasektor töötab välja sisendi ning seejärel pöördub teadusasutuste poole. See aga suunab meie teadlasi senisest enam tegelema teaduse rakendamisega ning majanduse edendamisega. Ülikoolid, teadlased ja teadustulemused peavad olema enam orienteeritud majandusele. Rohkem patente, rohkem intelligentset tootmist!

Tehnoloogiasiire. Näiteks Soomes on loodud tugevad arendusfirmad, mis otsivad igapäevaselt maailmas parimaid tehnoloogilisi lahendusi. Neisse otsingutesse on kaasatud ka Soome välisteenistus - saatkondade nõunikud otsivad uusi lahendusi ja annavad oma ettevõtjatele soovitusi uute turgude hõivamiseks ja hõlmamiseks. Meie põhjanaabrid toovad 95% uutest tehnoloogiatest sisse piiri tagant.

CERN ja Eesti. Soomel on Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERN) roteeruv esindaja. Ka Eestil võiks olla CERNis oma huvide eest seisja, kes valitaks mehaanika, IT, füüsika jt spetsialistide seast. EASi tugev esindus Silicon Valleys on tõestanud, et see investeering võib end ära tasuda väga kiiresti.

Esitatud ideed pärinevad 20. aprillil Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse korraldatud ümarlaualt "ELi töötleva tööstuse tehnoloogiaplatvormi arengud Eestis".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing