Väikeaktsionäride aktiivsuse kasv on ainult tervitatav

ÄP 05. mai 2011, 00:00

Tänane Äripäev räägib, et investor Toomas Tooliga seotud ettevõte küsib erikontrolliga Arco Varalt hulgaliselt teravaid küsimusi, sh osaluste müügist tekkinud suure kahjumi kohta. Tool ise ei soovi oma teabenõuet põhjendada, kuid tema esitatud 40 küsimust annavad aimu - aktsionär Tool ei ole börsiettevõtte suuromanikest juhtide tegevusega rahul.

Kuigi Äripäev ei tea, kas Toolil on õigus või mitte, meeldib meile, et ta ei jäta jonni, et ta võitleb oma õiguste eest. Ja õigus adekvaatsele informatsioonile peaks olema iga väikeaktsionäri põhiõigus. Arco Vara juhatuse esimees Lembit Tampere ütleb artiklis, et küsimustele vastates peavad nad börsiettevõttena lähtuma sellest, kas küsitud info on juba börsile avaldatud või mitte - kui mitte, siis küsimusele vastata ei saa. Tõsi, see oleks aktsionäride ebavõrdne kohtlemine.

Küsimustele vastamine on keeruline. Arco Vara nõukogu esimees ja suuromanik Richard Tomingas lisab omaltpoolt, et kõikidele küsimustele nad vastata ei saa, sest see paljastaks ärisaladusi, võib kaasa tuua kahjunõudeid ja kahjustada Arco Vara ärihuve. "Küll aga leidsime, et saame nõustuda erikontrolli tegemisega nendes küsimustes sõltumatu ja professionaalse audiitorbüroo poolt, kes saaks täieliku ligipääsu vajalikule infole ja saaks kokku panna raporti, mis konfidentsiaalset infot ei avalikusta. Loodetavasti võtab see maha edasised spekulatsioonid," ütleb Tomingas, hoiatades, et erikontroll tuleb aktsionäride enda vara arvel ja pole kõige odavam, see läheb maksma kuni 18 000 eurot.

Kui nüüd tuleval nädalal toimuv aktsionäride üldkoosolek selle ettepaneku heaks kiidab, saavadki Tooli küsimused peatselt vastused. Ning oluliselt targemaks saavad ka teised väikeaktsionärid.

Äripäev kiidab investor Toomas Tooli. Äripäev soovib, et meil oleks Eestis rohkem selliseid väikeaktsionäre, kes oma õiguste eest võitleks. Et meil oleks investoreid, kes küsiks, miks ettevõte nii või teisiti teeb. Et meil oleks investoreid, kes börsifirma juhtkonna trimmis hoiaks. Kes mitte iga börsifirma tegevjuhtkonna-suuromaniku tegu vaikimisi heaks ei kiida, kes kohe saba jalge vahele ei tõmbaks, vaid avalikult võitlema, jonnima hakkaks.

Palju meil Eestis selliseid "jonnivaid ja kiuslikke" investoreid, väikeaktsionäre on? Esimese hooga meenub vaid Kristjan Hänni, kes on oma aktsionäriõiguste kaitseks kohtuni välja läinud. Ja Heldur Meerits, kes Liviko väikeaktsionäridele turuväliselt üle võetud aktsiate eest hüvitise välja võitles. Ja Arvo Nõges, kes Rakvere Lihakombinaadi väikeaktsionäride nimel võitlusväljale läks. Kuid börs tegutseb Tallinnas juba viisteist aastat, kuidagi vähevõitu, või mis?

Või miks ei küsinud ükski investor näiteks Olympicu suuromanik Armin Karult varem, et kui palju see Rumeenia projekt ikkagi raha juba neelanud on ja kui kaua seda taluda kavatsetakse? Swedbank arvutas nüüd takkajärele välja, et see kasiinoketi Rumeenias-käik läks maksma 31 miljonit eurot.

Ühesõnaga, Äripäevale teeb rõõmu, et Eestiski investorid enda raha kaitseks sõna võtma hakkavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52
Otsi:

Ava täpsem otsing