Euroopa Keskpanga juht salasõna ei lausunud

Sirje Rank 06. mai 2011, 00:00

Enam oodati signaali, millal võib keskpangalt oodata järgmist sammu.

Siin hoidus keskpanga juht Jean-Claude Trichet eile pressikonverentsil panga otsust põhjendades hoolikalt kasutamast sõnapaari strong vigilance, mis oleks tähendanud, et keskpanga arvates tuleb inflatsioonisurve kasvu jälgida "eriti tähelepanelikult". Keskpanga sõnavaras on see olnud märguandeks, et juba järgmisel kuul on euroalal oodata intressimäärade tõusu.

Euro reageeris langusega. Euro, mis oli kolmapäeval kerkinud USA dollari suhtes juba 1,4939 dollari tasemele, odavnes seepeale 1,4688 dollari tasemele.

"Trichet' kommentaarid olid leebemad, kui turg ootas, ning euro odavnes tuntavalt," nentis Brown Brothers Harrimani valuutastrateeg Marc Chandler investoritele saadetud kiirhinnangus. "Ta ei öelnud ühtegi sõna, mis oleks viidanud intressimäärade tõusule juunis."

Intressitõus viibib. Nüüd on tõenäolisem, et järgmist intressimäärade tõusu on euroalal kõige varem oodata juulikuus.

Eile Helsingis kogunenud keskpanga nõukogu üksmeelne otsus oli jätta euroala enim jälgitud baasintressi määr 1,25% tasemel muutmata.

Seda hoolimata tugevnevast inflatsioonisurvest - Eurostati esialgsel hinnangul kiirenes inflatsioon euroalal aprillis juba 2,8%-le.

Eile märkis Trichet, et ilmselt jääb euroala inflatsioon kogu aastaks panga soovitud 2% tasemest kõrgemale. Nii on väga oluline teha kõik, mis vaja, et peamiselt toorme hinnast kannustatud inflatsioon majanduses laiemalt ei juurduks.

"Me jälgime arenguid väga tähelepanelikult" ja "meie sõnum on kristallklaar," ütles Trichet.

Aprillis tõstis keskpank euroala baasintressimäära esimest korda pea kolme aasta jooksul 0,25 protsendipunkti võrra.

Kommenteerides värskelt Portugali toetuseks kokku lepitud abipaketti, ütles Trichet, et keskpanga hinnangul on selles olemas kõik elemendid, mis võimaldavad Portugali majandusel stabiilsele kursile tagasi pöörduda.

Sõnum Soomele. Soomele, mis on hoidnud oma vastuseisuga Portugali abipaketile euroala pinevil, oli Trichet'l samuti selge sõnum. "Eeldame, et kõik riigid praeguses olukorras oma kohustustest kinni peavad," ütles ta.

Trichet kordas eile ka keskpanga jäika vastuseisu Kreeka võlgade restruktureerimisele, hoolimata turgudel süvenevast veendumusest, et taolisest lahendusest pole pääsu.

"Seda meie kaardid ei näita," ütles Trichet. "Kreeka jaoks on kokku lepitud tegevuskava. Nüüd tuleb see tegevuskava ellu viia. Ja punkt."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing